Kamila Bejlková žije na Maledivách dva roky. Do Česka zpátky zatím nemíří. Už jen proto, že si v exotice našla nejen práci, ale i partnera. Jak se žije Češce v muslimské zemi?
Jaký život na Maledivách vlastně je? Přiznávám, že mě pod posledním rozhovorem překvapil počet xenofobních komentářů.
Pokud je někdo přesvědčený, že kvalitu člověka určuje barva pleti, nechci mu jeho názor vyvracet. Každý si může vybrat, kam na dovolenou pojede. Já jsem tu spokojená a barva nikoho v mém okolí mi nikdy nepřipadala jako cokoliv podstatného. Naopak – naše odlišnost je tématem dennodenních vtipů. A „schytávám“ to hlavně já, protože jsem tu v menšině a navíc neustále červená od sluníčka.
Na Maledivách je převážně muslimská komunita. Ty jsi Češka, jak ji vnímáš?
Jako turista si toho člověk prakticky ani nevšimne. Maledivy jsou sice oficiálně stoprocentně muslimská země, ale náboženství tu – kromě pravidelného svolávání k modlitbám – v každodenním životě téměř nepocítíte. Moje generace už se k víře staví úplně jinak než generace jejich rodičů. Nebo alespoň v hlavním městě a jeho okolí.
Jak se tam místní dívají na mladou holku, co podniká?
Drží mi palce a mají radost, když se mi daří.
Takže můžeme čtenáře uklidnit, že s emancipací je vše v pořádku?
Ženy tu pracují, řídí motorky i auta, hrají fotbal, jsou v politice. Některé se dokonce oblékají poměrně odvážně, že by to nenapadlo ani mě. V tomhle hodně záleží na rodinném zázemí. Mám kamarádky, které podnikají, studují nebo zastávají vysoké pracovní pozice. A pak jsou zase rodiny, kde je zvykem, že žena zůstává doma a pečuje o děti a domácnost.
Našla sis tam partnera, je muslim. Bavili jste se už o rolích muže a ženy ve vztahu?
Musím říct, že v našem vztahu nevnímám rozdíl v rolích v porovnání s jakýmkoliv vztahem, který jsem měla v Česku. Partner si dobrovolně vybral přítelkyni z Evropy a ví, že se naše kultury liší. Zároveň ani já nejsem typ člověka, co by si nechal něco diktovat – potřebuju určitou formu svobody. V jiném vztahu bych ani nezůstávala. Pamatuju si, že když jsme spolu začínali, zeptala jsem se ho, jestli by někdy chtěl, abych si zakrývala vlasy. Téměř se urazil. Řekl, že tohle je čistě moje rozhodnutí, ne jeho.
Kdybyste se vzali, očekávalo by se od tebe, že zůstaneš doma? Jak to má jeho rodina?
Vůbec ne. Ženy tu přirozeně zůstávají doma po porodu a do práce se pak vracejí podle svých potřeb. Mají nárok na 6 měsíců s dítětem, ale nastupují i dříve.
Jaký je rozdíl v randění s Čechem a cizincem?
Já ráda zmiňuju to hlavní – pořád je to chlap a chlapi mají mnoho společného, ať už jsou odkudkoliv. Každý má své přednosti a mouchy. Z mé zkušenosti se to vůbec netýká náboženského vyznání.
Mám kamarádku, která dokonce tvrdí, že partner musí být jedině cizinec, protože Češi se ke svým ženám často neumí chovat.
Takový pohled nesdílím. Kdekoliv jinde na světě můžete potkat muže, který se k vám bude chovat hezky, takže věřím, že se takoví najdou i v Česku. To, že jsem teď s Maledivcem neznamená, že bych si v Česku bývala byla nikoho nenašla – jen jsem zrovna potkala jeho.
Říká se, že muslimové mají větší vztah k rodině než my v Česku. Je to podle tebe pravda?
Myslím si, že ne. Je třeba říct, že „muslimové“ je hodně široký pojem. Neumím posoudit, jak to funguje třeba v Maroku nebo v Emirátech. Tady na Maledivách mi to přijde velmi podobné jako u nás. Dokonce bych řekla, že vztahy mezi rodiči a dospělými dětmi jsou v Česku naopak silnější než tady.
V jednom z článků jsi psala, že muži tam mnohem víc inklinují k dětem než ženy. Jak je to ale s výchovou?
Na výchově se tu většinou podílí celá širší rodina – babičky, dědečkové, sourozenci rodičů, protože žijí všichni blízko sebe a jsou součástí každodenního života. Pokud je žena na mateřské, tráví s dítětem víc času, stejně jako u nás. Muž se pak připojí po práci.
Ty znáš rodinu svého partnera, jak to tam funguje?
Rodina mého partnera je opravdu početná. Nejlépe to asi vystihne tahle historka: Byla jsem zrovna v Česku a psala příteli, že jsem s kamarádkami v baru, ale jedna nepřišla, protože nesehnala hlídání pro dítě. To ho docela vykolejilo! „Jak jako hlídání?“ Z domova je totiž zvyklý, že když chce některá ze sester jít ven na večeři nebo má sportovní akci, vždy je doma někdo, kdo se o dítě postará.
Sestry a rodina. Jak tě vlastně vnímají ženy, se kterými vyrůstal?
Partnerova rodina je plná žen. Má šest sester, z nichž většina má moc hezkou kariéru nebo ještě studují a vlastně všechny dělají to, co je těší. V tomhle se cítím naprosto svobodně.
Očekávají už, že se vezmete? Je tam na to vyvíjený nějaký tlak?
Na Maledivách bývá svatba běžná po několika měsících randění, protože společné přespávání před svatbou by se tu úplně dít nemělo. Takže ano, po dvou letech už se otázky opakují. My si do toho ale moc mluvit nenecháme.
Kamila Bejlková pochází ze středních Čech, vystudovala žurnalistiku na Univerzitě Karlově a poté působila jako moderátorka zpravodajství v Televizi Seznam, jako reportérka na CNN Prima NEWS a krátce jako specialistka v marketingu. Svůj život ale obrátila o sto osmdesát stupňů a scénáře rozvržené na vteřiny vyměnila za ostrovní život na Maledivách. Pokud hledáte dokonalou dovolenou, Kamila vám ji pomůže proměnit ve skutečnost.
Zdroj: Matkyvnesnazich.cz, Kamila Bejlková