Máte pocit, že váš vztah má už po datu spotřeby? Já ano, takže jsem se rozhodla pročíst chytré články a implementovat některé z rad, které jsem se v nich dočetla, do reality. Pomohlo to ale mému vztahu a doporučila bych je třeba svojí nejlepší kamarádce?
Jsem Bea a s partnerem máme sem tam trochu italskou domácnost, sem tam zleniví jeden, pak zase druhý. Vlastně si často kladu otázku, zda naše láska nepřerostla spíš v přátelství. Občas se vášeň dostaví ve velkém a pak zase mizí s jednou velkou hádkou. Je to prostě jeden velký zmatek, takže jsem se rozhodla, že udělám to, co umím nejlépe. Začala jsem googlit.
Konec křivdám
Komunikace je něco, na čem bych měla zapracovat. Troufnu si říct, že nejen v milostných vztazích, ale mnohdy i v komunikaci s kolegy, sourozenci nebo paní na poště, mám problém domluvit se. Vím o tom! Přesto jsem byla k první radě, kterou jsem se dočetla na webu Healthline, u článku, jenž zní „Jak zachránit poškozený vztah,“ vcelku skeptická.
„Důvěru nelze obnovit, dokud člověk, který byl zrazen, nedovolí svému partnerovi ji znovu získat,“ radí psycholog Stone Kraushaar v článku. To můžu potvrdit. Někdy nás partner zraní a my se k tomu upneme. Jasně, naše láska nám nemá co lhát, má být naší největší pomyslnou roztleskávačkou, má v nás vidět to nejlepší a fandit nám i v tom nejbláznivějším snu. Ale!
Všichni jsme jenom lidi a i já stokrát svému miláčkovi řekla věci, které ho taky musely pěkně ranit. Průšvih nastává, když si to nedokážete navzájem odpustit a neustále se ke starým problémům vracíte. A tak jsme si sedli a řekli si, že je jedno, jak zapálená naše příští hádka bude. Bude se prostě muset obejít bez toho, abychom si vyčítali tři roky staré křivdy.
Zabralo to? Ne. Samozřejmě, že jsme si při první hádce vmetli do obličeje všechny křivdy světa. Okamžitě jsme se tomu ale začali nahlas smát, protože jsme si uvědomili, co jsme právě udělali. Takže? Možná to vlastně fungovalo.
Vztahové krize
Další rada se týkala toho, jak ukončit krizi ve vztahu. To jsem si přečetla s chutí! Podle článku si máte plánovat pravidelné rozhovory, v rámci kterých budete probírat těžká témata. To vám pomůže, protože se o těchto věcech nebudete bavit každý den, od rána do večera. Dobře, splněno.
Dalším tipem bylo naučit se kompromisům, já jsem ale zastánkyní toho, že jediným výsledkem kompromisů je to, že nikdo není spokojený. Dalším radou bylo naučit se trávit čas bez partnera, což nám jde dobře možná až moc… A poslední: Máme vrátit do vztahu fyzickou blízkost, zpočátku alespoň dotykem ruky. Třeba to zkusíme, až se partner vrátí od kamarádů.
Poslední pokus
Závěr článku je složen z rad pro ty, kteří začali tušit, že se jejich vztah žene do záhuby, ale už to s nimi ani nic nedělá. Pokud jsme v této fázi, máme si zapisovat, co všechno se partnerovi povedlo. Já jsem se mu to rozhodla vždycky raději říct (protože co s papírem). Tohle ale funguje jenom za podmínky, že vám váš protějšek začne také lichotit, jinak vás to hodí ještě do větší deprese. Co tam máme dál? Poslední radu! Dělat něco zábavného.
Tak jo, kliknu na další článek, ten už vypadá trochu nadějněji. Práce za štěstím je podle něj daleko složitější a spočívá v šesti krocích:
- Vraťte se na místo prvního rande.
- Uvědomte si, kdy se všechno tak nějak „podělalo“.
- Přiznejte si, že máte krizi.
- Udělejte ze vztahu znovu prioritu číslo 1.
- Komunikujte o tom, co vám ve vztahu chybí, jak si můžete být vzájemně lepšími partnery.
- Pokud už si fakt nemáte co říct, jděte na terapii.
Zdroj: Matkyvnesnázích.cz, Psychologytoday.com, Healthline.com