nožičky miminka
Foto zdroj: Repromeda

Jedno dítě už mám, druhé se nedaří. Lékařka varuje: Sekundární neplodnost postihuje 20 % párů

Jedno dítě už máme, začneme se snažit o druhé, ale nejde to. Jak je možné, že je druhé otěhotnění problém? Povídala jsem si s lékařkou MUDr. Kateřinou Veselou, která patří mezi světově uznávané odborníky v oblasti reprodukční medicíny a preimplantační genetiky. 

Člověk by řekl, že když jedno dítě má, tak druhé nebude problém. Ono to tak ale asi vždy není, že?

Přesně tak. Je běžné předpokládat, že pokud už pár má dítě, další těhotenství přijde snadno. Bohužel to tak vždy není. Sekundární neplodnost je častější, než si lidé myslí. Její příčiny mohou být různé – od přirozeného poklesu plodnosti s věkem až po zdravotní změny, které nastaly po prvním porodu. Tento problém často přichází nečekaně a bývá pro páry psychicky náročný.

Dokážete říct, kolik lidí takový problém trápí?

Podle statistik trpí sekundární neplodností až 20 % párů, které se snaží o další dítě. Jedná se tedy o poměrně častý problém, který není radno podceňovat.

Čím to vlastně je? Změnilo se něco zásadního v těle té ženy? Nebo muže? Dá se vlastně říct, u koho ten problém bývá častější?

Příčiny mohou být různé a týkají se jak ženy, tak muže. U žen hraje roli věk, který ovlivňuje kvalitu vajíček, hormonální změny, ale také problémy vzniklé po prvním porodu, jako jsou srůsty v děloze nebo poruchy menstruačního cyklu. U mužů může být problémem pokles kvality spermií, který je častěji způsoben stresem, nezdravým životním stylem nebo jinými zdravotními komplikacemi. Statisticky je problém zhruba stejně často na straně ženy i muže, ve 20 % případů se jedná o kombinaci faktorů.

Jakou roli hraje věk?

Věk je u sekundární neplodnosti klíčovým faktorem, zejména u žen. Po 35. roce života začíná plodnost klesat výrazněji a po 40. roce je šance na přirozené otěhotnění výrazně snížena. U mužů je vliv věku méně zřetelný, ale kvalita spermií se také snižuje, což může ovlivnit schopnost oplodnit vajíčko nebo zvýšit riziko genetických problémů u plodu.

Kdy je čas na to, přiznat si, že se nás ten problém sekundárním početím vlastně asi může týkat?

Pokud se těhotenství nedaří přirozeně po dobu 12 měsíců pravidelného nechráněného styku, měl by pár vyhledat odbornou pomoc. Pokud je ženě více než 35 let, doporučuje se konzultace už po 6 měsících neúspěšného snažení. Důležité je také nepodceňovat varovné příznaky, jako jsou nepravidelný cyklus nebo zdravotní komplikace, které mohou vyžadovat rychlejší zásah.

Jaké jsou pak ideální kroky k řešení?

V případě, že pár řeší neúspěšné pokusy o početí, je vhodné se obrátit na specializované kliniky, které se zaměřují na diagnostiku a léčbu neplodnosti. Tyto kliniky nabízí komplexní přístup k problému, počínaje podrobným vyšetřením obou partnerů až po návrh nejvhodnějšího postupu léčby.

Co vlastně říkáte klientům a je nějaký postup, jak je uklidnit, aby je to nestresovalo?

Snažíme se klientům vysvětlit, že problém, který řeší, je běžný a že moderní medicína má dnes velmi účinné metody, jak neplodnost překonat. Pomáháme jim pochopit, že neúspěch není jejich selhání, ale zdravotní situace, která má řešení. Poskytujeme podporu a jasné informace, aby se cítili klidnější a soustředili se na jednotlivé kroky léčby. Na klinice Repromeda nabízíme pacientům také párové nebo individuální konzultace s klinickým psychologem.

Jakým způsobem se dá (ne)plodnost otestovat?

Nejprve je důležité provést podrobné vyšetření, včetně hormonálních, imunologických a genetických testů. U ženy provádíme tzv. Femme test, který vyšetří hormonální profil a díky stanovení hladiny AMH, umožní zjistit ovariální rezervu, dále se provádí ultrazvuk vaječníků a dělohy, případně test průchodnosti vejcovodů. U muže testujeme kvalitu, množství a pohyblivost spermií pomocí spermiogramu. V případě potřeby potom další vyšetření.

Současná moderní medicína nabízí páru možnost zjistit, proč se těhotenství nedaří nebo dochází k potratům, také díky prekoncepčnímu genetickému testování. Analýza DNA partnerů odhalí možné genetické predispozice nebo poruchy, které mohou ovlivnit nejen plodnost, ale i zdraví budoucího potomka.

Součástí umělého oplodnění je i preimplantační genetické testování. To zkoumá embrya ped jejich přenosem do dělohy a dokáže identifikovat chromozomální vady nebo genetické mutace. Tím se zvyšuje šance na úspěšné těhotenství a narození zdravého dítěte.

Jaký postup léčby doporučujete?

Každý pár je jedinečný, a proto IVF specialista vždy doporučuje individuální přístup, který zohledňuje výsledky všech provedených vyšetření.

Jaká je úspěšnost?

Úspěšnost umělého oplodnění je velmi individuální. Záleží na mnoha faktorech – využitých metodách, celkovém zdravotním i psychickém stavu, věku a mnoha dalších. Proto je třeba k léčbě přistupovat komplexně. Na klinice Repromeda 7 z 10 párů stačí k otěhotnění pouze jeden IVF cyklus. Během 4 IVF cyklů u nás otěhotní 99 % párů.

Důležitá je ale také osvěta v oblasti reprodukčního zdraví. Osvěta hraje klíčovou roli, protože mnoho lidí si neuvědomuje, jak velký vliv má věk, životní styl nebo genetické predispozice na jejich plodnost. Pravidelné testování plodnosti by mělo být u žen i mužů součástí prevence, protože umožňuje včas identifikovat a řešit komplikace, které mohou prodloužit nebo zkomplikovat léčbu neplodnosti. Pro ty, kteří rodičovství odkládají, je vhodné zvážit Social freezing, tedy zmrazení vlastních reprodukčních buněk v mladším věku, kdy mají vyšší kvalitu. Tato metoda předchází problémům spojeným s klesající plodností v průběhu času. 

Neplodnost je složitý, ale řešitelný problém. Klíčem k úspěchu je prevence, včasná diagnostika, otevřená komunikace a individuální přístup k léčbě. Moderní medicína dnes dokáže nabídnout řešení a naději téměř každému páru. 

Foto zdroj: Repromeda

MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D., patří mezi přední české i světově uznávané odborníky v oblasti reprodukční medicíny a preimplantační genetiky. Je gynekologem a porodníkem se specializací II. stupně, má specializační atestaci z oboru reprodukční medicíny. Doktorát složila v oboru molekulární biologie a genetiky. Řadu let působila v expertních skupinách Evropské společnosti pro lidskou reprodukci a embryologii, je členkou Sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti, Evropské společnosti pro lidskou reprodukci a embryologii (ESHRE) a Mezinárodní společnosti pro preimplantační genetickou diagnostiku (PGDIS). Vyučuje reprodukční medicínu na II. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Přednáší pravidelně na tuzemských i zahraničních kongresech a je autorem a spoluautorem řady českých i zahraničních publikací.

Zdroj: Matkyvnesnazich.cz, MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

Informace o autorovi

Tereza Janatová
Autor s 80 příspěvky

Další příspěvky