Uklízení miluju, protože se při něm vždycky dokážu úžasně odreagovat. Je ale pravda, že se to může najednou nabalit. Zvláště, když máte větší dům, mazlíčky, děti anebo prostě jenom hektický týden v práci a do toho návštěvu, která se vám nečekaně rozhodla zpestřit víkend.
Dala jsem dohromady několik tipů, kterými se řídím a které vám ušetří spoustu práce i času. Přísahá na ně moje babička, která se celý život živila jako profesionální uklízečka.
Zaprvé si vždycky nastavuji budíka, a to úplně na všechno, co dělám. Nevím jak vy, ale já mám neustále tendenci sahat po telefonu a prokrastinovat. Když se tak do něčeho pustím, nastavím si prostě minutku na patnáct minut. Stejnou metodu můžete využívat také, pokud se vám do úklidu vůbec nechce. Nastavte ji na pět minut, i ty už udělají znatelný rozdíl. A jakmile se jednou do práce pustíte, bude o to složitější pustit koště. Přeci už to dometete!
Každý den trošku
Kamarádka se mě ptala, jak je možné, že nemám žádné dny, které by byly vyhrazené na praní a na žehlení. Odpověď je jednoduchá, a ano, sice utratíte trochu víc za vodu, ale zase výrazně méně za psychoterapeuta. Peru každý den, pár kousků. Ty totiž složíte výrazně rychleji než plnou pračku prádla. Takže perte – i kdyby to měla být jen jedna bunda nebo deka, pusťte se do toho.
Vaření? Párkrát do týdne
Čas šetřím také na vaření, tenhle trik jsem naučila i moji kamarádku, která je momentálně na mateřské a absolutně nic nestíhá. No divíte se jí? Když už připravuji jídlo, navařím ho ve velkém. Několik porcí nechám v lednici, zbytek zamrazím do malých krabiček. Toto je ideální trik na to, jak nevyhazovat zbytky, ušetřit si práci, čas i peníze. Kdykoli pak přijdete domů z práce v nekřesťanskou hodinu, můžete si vybrat ze své „soukromé restaurace“, kde už máte několik zamražených pokrmů. Jen do mrazáku nestrkejte brambory, těm mráz dobře nedělá.
Vytvořte si univerzální čistič
Ráda používám univerzální čističe, na těch můžete hodně ušetřit a navíc nezaberou plno prostoru. Prostě máte na poličce jeden, kterým ostříkáte tak nějak všechno. Můžete si je vyrobit doma, většinou je namícháte z několika dílů vody, mycího prostředku, jedlé sody nebo octa. Já do nich ráda přidávám i vonné esence, aby hezky provoněly celý dům.
Na skla míchám hrnek octa s hrnkem vody a následně přidám asi deset kapek citronového esenciálního olejíčku. Pokud máte malé děti, určitě tuto radu oceníte. Kdysi jsem totiž čistila tak otravně zapáchajícími prostředky, že musela vždycky celá rodina na procházku a dlouho se u nás větralo.
Buďte manažerem a delegujte!
Zaúkolujte manžela a děti! To je další tip k nezaplacení. Doma máme jasně rozdělené povinnosti, například jeden z nás uvaří večeři a ten druhý uklidí nádobí. Jeden dá prádlo do pračky, druhý jej složí. Manžel vynáší koš a převléká povlečení, já utírám prach. Zkrátka a dobře, buďte manažer své domácnosti a delegujte, co můžete. Když jsem byla malá, vždycky jsem se sourozenci myla nádobí, maminka nám prostě nic neodpustila.
Jak uklidit byt za méně než 10 minut
Jak rychle uklidit místnost? I na to mám triky, a to od mojí babičky, která se celý život živila jako uklízečka. Nezačínejte úklidem celého domu, ale rozdělte si jej na úseky, například na místnosti. Nebudete tak zmateně pobíhat, hledat prádlo všude po domě a přenášet věci z místa na místo.
Nejprve musí pryč všechno, co nemá co dělat na zemi nebo na površích jako je třeba postel. Tyto věci buď rovnou uklízím tam, kam patří, nebo je seskupuji do košíčků, aby byly hezky u sebe.
Pak už pracuji na úklidu samotné místnosti, kdy postupuji ode dveří zase zpátky ke dveřím. Prakticky tak obejdu všechny čtyři rohy a stěny místnosti a během tohoto pomalého obcházení prostě všechno uklízím a čistím. To mi zabere daleko méně času a přemýšlení nad tím, do čeho bych se měla pustit nejdříve.
Jaké jsou vaše triky na rychlý úklid? Napište nám do komentářů!
Zdroj: Matkyvnesnazich.cz, autorský text, který redaktorka napsala díky vlastní zkušenosti