Od osmi let žila pod vlivem proslulého “léčitele” a vůdce kutnohorské sekty Richarda. O praktikách v tomto šíleném seskupení, kdy došlo i ke dvěma podezřelým úmrtím, týrání žen i mužů, promluvila v podcastu (ne!)ZÁVISLÁ bývalá členka Lucie, která si přeje zůstat v anonymitě.
Vy jste se k vůdci sekty Richardovi dostala už v osmi letech přes vaše rodiče. S čím jste potřebovali pomoct?
Táta ho vyhledal jako léčitele přes jednoho známého. Jinak nebylo možné se k Richardovi dostat. Jen přes známé. Hlídal si, aby se o něm nikdo veřejně nic nedozvěděl. Jeli jsme na první léčení, když mi bylo osm. Od té doby k němu moje rodina jezdila každý týden. Nabalovalo se to. Přidala se i širší rodina, strejdové, tety. Bylo nás hodně.
Čeho se týkalo léčení, na které jste jezdili?
Ono se to měnilo. Původně to bylo v jeho bytě a léčil lidi po jednom. Myslím si, že se trochu inspiroval reiki, léčením energií. Probíhalo to dost podobně. Člověk stál, Richard k němu stál bokem a dotýkal se ho na břiše a na zádech. Měl nám předávat energii, pracovat s našimi vnitřními orgány. Trvalo to většinou půl hodiny na jednoho člověka. Později už nestíhal. Opustil práci, myslím si, že na začátku ještě pracoval. Pak se to trochu změnilo. Léčil jednoho člověka, ale další tři seděli na gauči, byli s ním propojeni nohou a rukou. Ta energie měla procházet všemi.
Vaše rodina byla nemocná? Nebo proč jste ho vyhledali?
Pamatuji si, že to bylo především kvůli mně. Měla jsem ekzém, který se rodiče snažili dlouhodobě léčit, ale nedařilo se jim to. Neměli asi nejlepší zkušenost s praktickým lékařem a hledali alternativu. Zprvu to byl ten ekzém, který měla i máma, postupně přicházely další nemoci a neduhy. Babička s dědou k němu taky chodili, ti měli větší problémy kvůli věku. Pak už to jen přibývalo. Jednalo se někdy i o vizuální stránku. Někdo chtěl být třeba hubenější.
Richard dělal i dietní plány?
Dá se to tak říct. Měl říkat orgánům, co mají dělat. Většinou jste mohli jíst tak, jak jste chtěli. Později jste pili proteinové nápoje, syrová vajíčka, ale zvláštní dieta nebyla. Říkal, že prý to všechno zvládne sám.
Ten váš ekzém a ty další nemoci po tom vašem “léčení” vymizely?
To je jedna z věcí, která je pro mě hodně složitá. Opravdu vymizely. Měla jsem i astma, což někdy věkem může vymizet samo, ale i ekzém zmizel. Jak u mě, tak u mámy. Pak už jsem k němu nechodila s žádnou nemocí, jen na kontroly. Nabíralo to jiné obrátky.
Nejprve to byl tedy léčitel. Kdy to začalo mít sektářské rysy?
To chci podotknout, že to ze začátku byl opravdu jen léčitel. Nejdřív neměl ten sektářský přístup, ale pak se začal měnit. Po nějakých dvou letech jsem od něj byla propuštěná, že jsem zdravá, tudíž jsem s ním do styku přišla už jen jednou za měsíc. Kolem mých šestnáctin se do mě začal hodně navážet. Tam už mu rodina bezmezně věřila. Dokonce i v tom, jaká jsem a nejsem. Když mi nadával, tak se mě nikdo nezastal. Měl už větší sílu než rodinné vazby.
Vy říkáte, že jste se v pubertě začala vzpouzet a nevěřila jste mu. Vaše maminka mu věřila natolik, že vám řekla, že se s nimi nedostanete do ráje a budou vás tu muset nechat. Co jste si o tom pomyslela?
Bylo to pro mě hodně těžké slyšet. Když si vzpomenu na tuhle situaci, uvědomila jsem si, že je to ještě horší, než jsem si myslela. Nerozuměla jsem, proč mu pořád platíme. Vzpomněla jsem si na Ježíše, kterému taky nikdo nikdy neplatil. Nechápala jsem, proč mi mluví do toho, co mám studovat, jak mám pracovat, i když mi je teprve 16. Mluvil mi i do toho, jestli mám pít alkohol v osmnácti, jak se mám chovat. Začalo mi připadat, že ztrácím svobodu. To mi v tom věku přišlo hodně důležité. Hodně jsme se dohadovali, nechtěla jsem za ním jezdit, ale neměla jsem moc na výběr, protože to pro rodiče bylo moc důležité.
Pokračování příběhu, kdy se Lucka zase vrátila k Richardovi, byť ji to stálo vztah, si můžete poslechnout v podcastu (ne!)ZÁVISLÁ. Mluvíme tam i o medializované kauze kolem smrti Richarda, jak to Lucku vzalo, co o tom přesně věděla a jak to snáší její rodina.
Autorka článku a podcastu (ne!)ZÁVISLÁ Lucie Šaléová je maminkou, novinářkou a bojovnicí za lepší duševní zdraví. Ve spolupráci s nemocnicí Motol pořádá besedy pro děti, které trpí závislostmi, poruchami příjmu potravy, úzkostmi a depresemi. Její podcast se věnuje životním příběhům celebrit, ale i rozhovorům s odborníky.
Zdroj: Matkyvnesnazich.cz, Lucie Šaléová – autorka podcastu (ne!)ZÁVISLÁ