Mobil
Foto zdroj: Matky v nesnázích

Jste závislí na svém mobilu? Otestujte se! Špatný spánek a zanedbávání povinností tomu napovídají

Nedávno si jedna z nich kamarádek ťukala na čelo, když jsme si s holkama na společné natáčely snídani a fotily jídlo. Jiná kámoška se mi zmínila, že by ráda vyzkoušela „digitální detox“. Představa to je hezká.

Více malovat, číst knihy a vychutnat si procházky ve volné přírodě bez neustálého focení a sdílení. Jenže jde to vůbec v dnešní době? Sedíte doma a vedle vás leží váš mobil. Je vaším neustálým společníkem? Poslední dobou si stále častěji kladete otázku, jestli váš vztah není až příliš důvěrný.

Jste na telefonu opravdu závislí, nebo je to jen běžná součást moderního života?

Při každé volné chvilce, ať už jde o čekání na autobus nebo krátkou pauzu v práci, saháte po telefonu a bezmyšlenkovitě procházíte sociální sítě. Někdy máte pocit, že si bez toho malého zařízení nedokážete představit svůj den. Když dojde baterie nebo někde není signál, přepadá vás zvláštní neklid. A co teprve být úplně offline? Přijde s tím i úzkost?

Občas se přistihnete, že se vyhýbáte povinnostem či plánům, abyste měli čas na online svět. Místo důležitých úkolů vám prsty přejíždějí po displeji, večer usínáte s telefonem v ruce a čas ve společnosti digitálního přítele letí jako splašený.

Digitální detox

Vždyť k naší práci mobily potřebujeme. Často kvůli ní ale mobil kontrolujeme víc než je zdrávo. Jaké jsou vaše příznaky? Mimochodem, já jich mám docela hodně.

Nejčastější příznaky závislosti na mobilu

  1. Kontrola telefonu: Pokud často kontrolujete telefon bez konkrétního důvodu a cítíte potřebu mít ho neustále po ruce, je to jeden z prvních varovných signálů.
  2. Úzkost z nedostupnosti: Cítíte se nervózně nebo neklidně, když zapomenete mobil doma nebo když ztrácíte signál? Tento pocit je často spjat s tzv. „nomofobií“ – strachem z absence mobilu.
  3. Zanedbávání povinností: Kvůli mobilu zanedbáváte práci, školu nebo osobní vztahy.
  4. Špatný spánek: Nadměrné používání telefonu před spaním může narušit váš spánkový režim.
  5. Sociální sítě: Sáhněte si do svědomí. Kolik času na nich trávíte?

Jak jste na tom? U mě jednička a pětka rozhodně! Mimochodem, věděli jste, že existuje Národní linka pro odvykání (NLO) a že úleva a relaxace jsou spojujícím prvkem všech závislostí? „Někteří klienti nám říkají, že když v práci nebudou kouřit, přijdou tím o pauzy. U mobilu to může být podobná nevědomá přestávka na odpočinek. Sociální sítě a počítačové hry jsou konstruované tak, aby u nich člověk byl co nejvíc času, a vůbec není snadné tomuto mechanismu vzdorovat. Když ho pak někdo pochopí, kolikrát se mu ve výsledku zhnusí,“ míní Ladislav Dékány, odborný garant NLO.

Jste nomofobik?

Závislosti na mobilu se říká nomofobie. „Ta v lidech vyvolává až úzkostný strach, že se jim mobilní telefon vybije, ztratí jej nebo se ocitnou na místě, kde telefonní signál vůbec není,“ popisuje Michal Šefc, psychoterapeut působící na online psychoterapeutické platformě Hedepy.

Jak řešit závislost na mobilu

  1. Nastavte si časové limity: Mnoho telefonů nabízí funkce sledování používání aplikací i časové limity jejich používání.
  2. Zkuste „digitální detox“: Pravidelně si dělejte přestávky. Může to být hodina denně nebo celý den v týdnu, během kterého nebudete používat elektronická zařízení.
  3. Najděte nové koníčky: Věnujte se aktivitám, které vás baví a zároveň vás odvedou od obrazovky – ať už je to sport, čtení, malování nebo zahradničení.
  4. Spěte bez telefonu: Udržujte telefon mimo dosah postele. Použijte budík místo telefonu a vytvořte si klidné prostředí pro spánek.
  5. Zapojte rodinu a přátele: Sdílejte své cíle se svými blízkými. Může to být třeba formou challenge.

Vím, že do časových limitů v mobilu nepůjdu, protože by mě rozčilovalo, že se to vypne v nějakou důležitou chvilku. Zamyslím se ale určitě nad tím, jak často beru mobil do ruky a z jakých důvodů. Nové koníčky jsem si našla. Stáhla jsem si do mobilu Duolingo a učím se italsky. Zrovna tento koníček mi ale dobu trávenou na mobilu bohužel nezkrátí.

Zdroj: Matkyvnesnazich.cz, Národní linka pro odvykání, Hedepy

Informace o autorovi

Tereza Janatová
Autor s 86 příspěvky

Další příspěvky