„Když je otázek mnoho a odpovědí málo, pomůžu si terapií,“ přiznal v podcastu (ne!)ZÁVISLÁ mladý a úspěšný herec Josef Trojan. Narodil se do slavné rodiny, do genů nedostal jen herecký talent, skromnost a pracovitost, ale také deprese, se kterými se léčí, stejně jako jeho maminka Klára Trojanová. V podcastu (ne!)ZÁVISLÁ se rozpovídal nejen o nich.
Josefe, jak se staráte o své mentální zdraví?
Když mám v sobě hodně nevyřešených otázek a vytuším, že nejsem nejlepším adeptem to zreflektovat, jsem v těch otázkách moc ponořený, tak začnu chodit na terapii. Terapie není něco, co bych měl ve svém životě pravidelně, ačkoliv by to bylo fajn, občas mám ale pocit, že nemám co zásadního řešit.
Začal jste chodit na terapie nebo se celkově zajímat o psychologii kvůli tomu, že vaše maminka trpí depresemi, musí brát léky a může se toto onemocnění „přenášet“ z generace na generaci?
Toto mě nikdy nenapadlo. O psychologii se zajímám už dlouho a některá témata už umím v sobě přečíst, rozklíčovat a pomoct si. Když je otázek mnoho a odpovědí málo, pomůžu si terapií. Když mi psychiatr diagnostikoval deprese, tak mi to dávalo smysl. Možná se dědí nějaký herecký talent či vlohy, ale bohužel se dědí i tato mentální genetická informace. Deprese s námi byly vždycky, jen je teď umíme pojmenovat a zabývat se jimi. Neberu to jako velkou indispozici. Naopak! Díky tomu, že o tom vím a mám tu mámu, kterou jsem celý život mohl pozorovat a vnímat ta rizika, ta období depresí, jsem měl poměrně dost informací.
Berete na deprese léky nebo chodíte „jen“ na terapie?
Je to takový dvojboj, trojboj, čtyřboj či pětiboj. Není to jednoduché, když má člověk deprese. Mně byly diagnostikované těžké deprese, proto jsem se začal víc zajímat o své tělo a poslouchat ho. Nemám to štěstí, abych měl dávky serotoninu v těle v takové míře, jako ostatní lidi, proto musím vymýšlet různé systémy, jak v tom světě přežít a mít se hezky, což se mi daří. Můžu všem lidem, kteří trpí depresemi, doporučit, aby poslouchali své tělo. Naučte se to, bude vám dávat signály a směrovat vás, co dělat.
Co říká Josef Trojan na to, že je jeho generace označována za generaci Sněhových vloček? Proč se rozhodl odejít z Prahy do Ostravy? To se dozvíte v podcastu (ne!)ZÁVISLÁ na Spotify.
Autorka článku a podcastu (ne!)ZÁVISLÁ Lucie Šaléová je maminkou, novinářkou a bojovnicí za lepší duševní zdraví. Ve spolupráci s nemocnicí Motol pořádá besedy pro děti, které trpí závislostmi, poruchami příjmu potravy, úzkostmi a depresemi. Její podcast (ne!)ZÁVISLÁ se věnuje životním příběhům celebrit, ale i rozhovorům s odborníky. S Luckou se můžete spojit na jejím instagramu.
Zdroj: Lucie Šaléová, Matkyvnesnazich.cz