Lucku Šaléovou znám z dob našich modelkovských let. Bylo nám něco málo přes dvacet, chodily jsme spolu na castingy, do fitka, na drink, ale také občas na nějaký oběd. Jediné, co si Lucka vždy objednávala, byla dvojitá dušená zelenina ze sekce příloh, ve fitku trávila půl dne a po něm se většinou odměnila jedním jablkem.
Tehdy bojovala s anorexií několik let. Dnes je jí čtyřicet, ke svému tělu našla pozitivní vztah a snaží se pomáhat těm, kteří stále ještě lásku k sobě samým nenašli.
Luci, začal nový rok a všude vyskakují reklamy na hubnoucí drinky nebo hubnoucí výzvy. Jak to vnímáš?
Na jednu stranu se tomu směji, ale na druhou stranu se toho děsím, jaké to může mít dopady na dívky, ženy, ale i muže. Je to šílený marketingový tah na lidi, kteří si dávají novoroční předsevzetí, ale žádné zázračné koktejly, pilulky, čaje nepomáhají. U hubnoucích výzev, co se třeba týče jógy, tam bych smysl viděla v nastartování zdravějšího životního stylu, ale pokud vám slibují zázraky, že zhubnete snadno a rychle, od toho hned ruce pryč. Zdravý životní styl neznamená zhubnout deset kilo za týden, musí se pozvolna. Především mě ale děsí to, že nám neustále ukazují, že jen ve štíhlém těle budeme šťastni, ale to opravdu není podstata našeho bytí. Nejdůležitější je být zdravý.
Dá se vůbec z anorexie vyléčit nebo musí být člověk, který si poruchami příjmu potravy prošel, ve střehu po celý život?
Tak ráda bych napsala, že jsem z toho na 100% procent venku, bohužel vám to v hlavě zůstane napořád, ale dá se s tím pracovat, dá se ten hlásek, který vás svádí z cesty někde vzadu, umlčet. Co se týče mé anorexie, kdy byl ten přerod, že jsem přestala řešit každodenně jídlo, tak to bylo asi v mých 24 letech (dnes je Lucce 40, pozn.red.). Když jsem ale ve stresových situacích nebo mám úzkosti, hned to má hlava svádí na postavu, že mám velké břicho, proto se mi nedaří. Ale já už to neposlouchám, snažím se to neřešit. Pomáhá mi v tom cvičení, to mě uklidňuje.
Je to už možná 20 let, co jsi byla na psychiatrii s poruchami příjmu potravy. Jak často se do té doby v myšlenkách vracíš?
Poslední rok pořádáš besedy pro děti, které PPP trpí. Jaké to jsou příběhy?
Kde mají PPP pomyslný start? A jak to vlastně začalo u tebe?
Na co by si měly dávat pozor děti?
A co my – rodiče? Co můžeme dělat, pokud vidíme, že se naše dítě začíná ztrácet před očima nebo má k jídlu špatný vztah?
Co tehdy nejvíc pomohlo tobě?
Co bylo na léčbě nejtěžší?
Jak s lidmi, kteří poruchami příjmu potravy trpí, mluvit? Co jim neříkat?
Děkuji za rozhovor!
Lucie Šaléová je maminkou, novinářkou, autorkou podcastu (ne)ZÁVISLÁ a bojovnicí za lepší duševní zdraví. Ve spolupráci s nemocnicí Motol pořádá besedy pro děti, které trpí závislostmi, poruchami příjmu potravy, úzkostmi a depresemi. Její podcast (ne)ZÁVISLÁ, který se věnuje životním příběhům celebrit, ale i rozhovorům s odborníky, si můžete pustit na Spotify.
Od pondělí bude (ne)závislá vycházet pravidelně i na Matkyvnesnazich.cz