tricholožka Lenka Kašpaříková
Foto zdroj: se svolením Lenky Kašpaříkové

VŠE o vlasech: Expertka odhaluje, proč vám padají vlasy. Pozor na vitamíny v těhotenství

Vypadávání vlasů je běžným problémem, který postihuje muže i ženy. Každý den ztrácíme přirozeně určité množství vlasů, ale když se tento proces zintenzivní, může to vést k obavám a frustraci. Vypadávání vlasů může mít různé příčiny. Na otázky odpovídala průkopnice trichologie u nás, Lenka Kašpaříková.

Existuje nějaký tip, jak předejít vypadávání vlasů?

Zjednodušeně řečeno je důležité dobře jíst, spát a nestresovat se. Když pak přijde nemoc, kterou doprovází padání vlasů, bude organismus připravený, může sáhnout do zásob živin, a padání tak bude mírnější. Lze tak zmírnit vypadávání vlasů např. při menopauze a po kojení či oddálit genetické řídnutí vlasů. Genetické padání totiž zastavit nelze, dokážeme ho pouze brzdit.

Dá se vlastně alespoň trochu porazit genetika? Pokud má někdo v genech jemné vlasy, co se dá udělat pro to, aby byly silnější a kvalitnější?

S geneticky danou povahou vlasů se nedá dělat bohužel nic. Zdravé vlasy nemusí nutně znamenat lví hřívu, stejně jako zdravé tělo může mít různé křivky. I jemné vlasy se dají pěstovat a nosit s grácií. V takovém případě jsou ideální kratší střihy, které předcházejí vysilování vlasů, a nulový styling, tedy vlasy nežehlit, nevlnit, ideálně nebarvit, ale jen tónovat. Zkrátka nezatěžovat je.

Říká se, že dopovat vlasy vitamíny je dobré na jaře a na podzim, protože v tuto dobu vlasy padají víc než kdy jindy. Je to tak?

Na jaře a na podzim vlasy padají více, protože organismus je vyčerpaný po zimě a létě. Je to také historicky zakódováno v naší genetice – podobně jako u zvířat, která v tuto dobu mění srst. Optimální tedy není doplňovat vitamíny sezónně, ale vyvážit stravu tak, aby byla pestrá i v zimě, kdy nemáme dostatečný přísun živin z lokálního ovoce, zeleniny a také ze sluníčka jako v jiných ročních obdobích. Na podzim a v zimě je ovšem dobré užívat kvalitní a komplexní vitaminové doplňky, které tuto rovnováhu podpoří. Zde je nutné dávat pozor na jednodruhové doplňky, které nikdy nefungují tak dobře jako vyvážený poměr vitaminů a minerálů. Jde například o to, že pro dobré vstřebání vitamínu C je potřeba železo a naopak.

Těhotenství a doba po porodu je pro ženy obrovskou hormonální bouří v těle. Dotazů k tomuto období mám hned několik:

Vitamíny v těhotenství – ano nebo ne? A co by měly obsahovat?

Určitě ano, ale opatrně. V období těhotenství je důležité vycházet z doporučení lékaře, který na začátku těhotenství udělá krevní testy. Standardní je předepisovat železo a kyselinu listovou na podporu krvetvorby. K železu je však dobré doplnit i zmíněný vitamín C, který pomáhá jeho vstřebávání a zároveň snižuje riziko zažívacích potíží. Důležité je také mít dostatek vitamínu D. Naprosto ideální ovšem je doplňovat vitamíny a minerály ještě před otěhotněním, kdy nehrozí předávkování miminka.

Má žena s vitamíny pokračovat i po porodu?

Pokud žena kojí, platí podobná pravidla jako v těhotenství, přičemž je dobré dát na rady pediatra či gynekologa a podle aktuálního stavu doplnit, co tělu chybí. Po skončení kojení může žena opět sáhnout po vyšších dávkách vitaminů a minerálů. Co však lze dělat po celou dobu mateřství, je dodržovat pitný a spánkový režim a používat kvalitní vlasovou kosmetiku, která podporuje růst zdravých vlasů.

Jak dlouho po porodu začnou ženě vlasy padat a co má na to vliv? A dá se tomu předejít? Jak?

Vlasy začínají ženám padat obvykle během několika týdnů až měsíců po porodu, kdy dochází k výrazným hormonálním změnám, zejména k poklesu hladiny estrogenu. Tento hormon během těhotenství prodlužoval růstovou fázi vlasů, což vedlo k tomu, že vlasy vypadávaly méně. Po porodu se proces normalizuje a vlasy, které byly v podstatě uměle udržovány, začnou vypadávat ve větším množství – může jít až o trojnásobek běžné denní ztráty. Proto je dobré s případnou ztrátou vlasů počítat a primárně se nestresovat.

Na padání vlasů mají vliv i další faktory, jako je vyčerpání z porodu, nedostatek spánku, stres spojený s péčí o dítě, kojení a nedostatečný přísun živin, protože tělo matky se soustředí na výživu dítěte.

Riziko nadměrného vypadávání vlasů lze snížit prevencí, jak už jsem zmiňovala výše. Důležité je zaměřit se na ni už před těhotenstvím a během něj a vlasům dopřát správnou péči i zdravou výživu zahrnující:

  • přísun vitamínů a minerálů – zejména vitamínu D, železa a omega-3 mastných kyselin,
  • bílkovin pro podporu růstu vlasů,
  • dostatek spánku a snížení stresu 
  • kvalitní péči o vlasy i pokožku hlavy, zejména se vyhnout neřešeným problémům, jako jsou lupy či mastná pokožka, které se mohou vlivem hormonů zhoršit.

Při plánování těhotenství či při prvních známkách problémů je vhodné konzultovat situaci s trichologem, který doporučí specifickou péči.

Kdy toto období padání vlasů přestane? 

Většinou dva až tři měsíce po ukončení kojení, v závislosti na tom, jak se o sebe maminka stará, a zda přestává kojit postupně, nebo najednou, což je pro vlasy horší. Je to však velmi individuální.

Co byste ženám v péči o vlasy poradila?

Především bych zdůraznila, že jde o komplexní proces. Nestačí správná péče zvenčí, ale i vhodný stravovací a pitný režim, duševní pohoda a kvalitní spánek. Vlasy jsou krásné, když jsou zdravé, nemusí být dlouhé, příliš husté a vždy držet tvar – občas stačí změnit úhel pohledu sama na sebe a problém se vyřeší. S ostatním, jako je padání, maštění nebo lupy, poradíme my.

Zdroj foto: se svolením tricholožky Lenky Kašpaříkové

Lenka Kašpaříková je průkopnicí trichologie u nás. Před více než 13 lety založila vlasové centrum CLINICAL HAIR&HEALTH, které dnes patří k lídrům v oblasti péče o vlasy a vlasovou pokožku. Díky komplexnímu přístupu, jenž se zaměřenému na příčiny problémů, nabízí vlasové centrum diagnostiku, poradenství, léčbu, ale i transplantaci vlasů s využitím nejmodernějších technologií na svých pěti pobočkách po celé České republice.

Zdroj: Matkyvnesnazich.cz, Lenka Kašpaříková

Informace o autorovi

Tereza Janatová
Autor s 86 příspěvky

Další příspěvky