TerezaJ16-239-770x400

Linka pro těhotné: Sem můžete volat o rady

Nevím, jak vy, ale já jsem se poslední dobou ohledně situace, která se teď odehrává dost uklidnila. Nejsem si ale jistá, jak by tomu bylo, kdybych byla těhotná. Nedávno jsem se dozvěděla o poradenské lince, kterou založila pražská klinika asistované reprodukce IVF CUBE. Vím, že je mezi mými čtenářkami i dost těhotných a říkala jsem si, že by vás možná potěšilo, kdybych se zeptala na nějaké věci za vás. Kvůli koronaviru na klinice na čas přestali dělat umělá oplodnění, místo toho od konce března nabízí bezplatné konzultace těhotným ženám.

Během pracovních dní je budoucím maminkám k dispozici desetičlenný tým odborného zdravotního personálu, který je připravený telefonicky a e-mailem odpovídat na všechny otázky související s průběhem těhotenství. Pokud to není vyloženě nutné, abyste musely k doktorovi, stačí si sem zavolat.

Mezi mými čtenářkami je spousta těhotných. Ještě nedávno jsme byli všichni v karanténě a stále platí různá další omezení. Říkám si, že to musí být pro těhotné o něco větší stres než pro ostatní.. Máte recept, jak jim dodat více klidu?
V současné době neexistují důkazy o tom, že by se virus mohl přenášet skrze placentu nebo během porodu na novorozence.
Dalším nepřímým důkazem, že se nový koronavirus nepřenáší z matky na dítě, je fakt, že to nedokázaly ani jiné smrtící koronaviry-SARS a MERS. Pro definitivní závěry ale zatím chybí výzkum na dostatečném vzorku případů těhotných žen.
Sama si pamatuju z obou mých těhotenství, že jsem byla nesvá, když se mi třeba jen něco málo nezdálo, prohlídky u lékaře mě vždy uklidnily. Myslíte, že je teď lepší se čekárnám u lékaře vyhnout?
Toto je velice individuální a nedá se říci všeobecně. Samozřejmě úplně nejlepší je, se čekárnám vyhnout, ale právě proto jsou tu k dispozici poradny, jako ta naše. Můžete s námi zkonzultovat specifický problém nebo obavu a pokud jsou vaše obavy na místě, je jistě lepší lékaře navštívit. Zdravotnická zařízení jsou nyní extrémně přetížená a my jsme se rozhodli jim i tímto způsobem odlehčit.
Jaké je číslo linky, co vše je ve vaší kompetenci možné zodpovědět a kdy posíláte radši k lékaři?
Telefon je 220 303 873. V naší kompetenci je poradit těhotným ženám, které si nejsou jisté, zda mají při lehkých zdravotních potížích chodit k lékaři nebo že je jejich problém běžným těhotenským příznakem a nemusí se bát, když k lékaři nepůjdou, že nic nezanedbají. V některých situacích, kdy není jejich gynekolog k dispozici, jsme schopni jim také předepsat léky.
Kolik lékařů je na lince k dispozici?
Až 6 zdravotních sester a 2 lékaři.
Čeho by se měly těhotné vyvarovat v této době?
Těhotné ženy by se měly řídit standardními radami, jak se vyhnout přenosu nemoci COVID-19. Často a řádně si umývejte ruce, zejména poté, co se dostanete do kontaktu s jinými osobami nebo předměty, jichž se ostatní lidé často dotýkají. Vyhněte se podávání rukou, držte se od ostatních lidí s příznaky v bezpečné vzdálenosti nejméně dvou metrů. Jako všichni ostatní noste bavlněné roušky přes ústa i nos, pokud jdete mimo domov (ty minimálně 1x za 6 hodin vyměnit, vyvařit a vyžehlit), nedotýkejte se rukama roušky ani ostatních částí obličeje/hlavy, noste rukavice, nezdržujte se zbytečně v oblastech, kde je větší frekvence lidí-např.MHD.
Sledujte seriózní informace (v případě České republiky jsou to především ministerstvo zdravotnictví a Státní zdravotní ústav nebo spolehlivá média). Pokud se necítíte dobře, zůstaňte doma a kontaktujte telefonicky svého lékaře.
Vaše klinika se ale vlastně zabývá umělým oplodněním. V jaké fázi to teď je? Provádíte umělá oplodnění nebo jste na čas činnost pozastavili?
Program umělého oplození jsme na čas pozastavili, řídili jsme se doporučením mezinárodní organizace ESHRE, která je uznávanou autoritou na poli umělého oplození. Nyní provádíme jen konzultace, běžná gynekologická vyšetření, ultrazvuky a těhotenskou poradnu.
Nicméně některé pacientky ,,tlačí čas“, protože se jim blíží věkový limit terapie, tak doufáme, že se vývoj pandemie dostane brzy pod kontrolu, abychom aspoň v některých případech byli schopni terapii brzy zahájit.
Kdy si myslíte, že znovu obnovíte provoz a zůstane tato linka stále v provozu, i když bude už „doba koronavirová“ za námi?
Pevně doufáme, že náš typický provoz začne v květnu. Poradnu samozřejmě nezrušíme, chápeme, že i později zde bude spousta vystresovaných maminek.

Informace o autorovi

Tereza
Tereza
Autor s 624 příspěvky
Více informací o Tereza

Snažím se v životě nemalovat si černé scénáře. Proto mám ráda citát A. Lincolna: „Většina lidí je tak šťastná, jak šťastná se rozhodla být.“

Další příspěvky

Zanechte komentář

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)