Kojení je obrovské téma.. Kojit, nekojit, jak dlouho kojit, kdy už je to dlouho, kdy je to málo, co to dítěti dává, kdy už mu toho moc nedává a tak dále a tak dále. Jedním z témat je také kojení na veřejnosti. Tím, že jsem obě děti kojila docela krátce a navíc jsem přikrmovala, většinou jsem s sebou měla Nutrilon a kojení na veřejnosti jsem zas až tolik neřešila.
S Mikym jsem kojila na veřejnosti asi dvakrát a tedy moc příjemné mi to nebylo. Snažila jsem se schovat, co se dalo a stejně jsem měla pocit, že lidi buď čumí a nebo pro změnu – zase čumí. Plus si vemte ještě všechny ty diskuze na netu, kde 80% lidí píše ať ženský nevystrkují na veřejnosti prsa ať kojí jen doma apod. Jenže když má dítě hlad a je to třeba malé miminko, které zatím nejí nic jiného, co má ta máma dělat? Samozřejmě, že ho nenechá brečet hlady, rozepne košili a nakrmí ho.
Že to má dělat doma? Když pominu to, že by matkám spousta lidí nejradši poradila, aby nelezly vůbec ze dveří, tak jsou tady prostě takové věci, jako že úřady a různé papírování se oběhnout musí a nedá se na to domlouvat hlídání. Nemluvě o tom, že ne každá máma hlídání má.
Určite jste kauzu, kdy ochranka zakázala ženě kojit v bance a následně byla maminka donucená banku opustit, zaznamenali. Čekala jsem jsem než ta hysterie kolem toho trošku pomine, abych rozhovor s maminkou mohla vydat. Jsem moc ráda, že se mi Lucia o tématu rozpovídala.
Lucko, napadlo vás někdy, že by vás mohl někdo odněkud vyhodit kvůli kojení?
Nikdy by mě to nenapadlo. Do teď jsem kojila všude – žiju s dcerou sama, spoustu věcí si musím zařizovat sama a dceru tudíž tahám všude sebou (matrika, sociálka, úřad práce, lékař, obchodní centra, korporátní sféra – bývalý zaměstnavatel, kavárny, bistra, restaurace, parky, tramvaje, autobusy, vlaky a kojím i za chodu – ať žije nosítko :)) Když byla dcera ještě maličká, musela jsem v zimě kojit dokonce na tramvajové zastávce na Náměstí Míru v Praze, protože dcerka se mi vzbudila hladem dřív než jsem plánovala :)
Jak většinou okolí reaguje na to, že kojíte?
Dosud jsem se nesetkala s nikým, komu by kojení vadilo. Kojím sice diskrétně, ale bez šátku – dcera ho nemá ráda, což se jí nedivím – věřím tomu, že mít přikrytou hlavu u jídla není nic, co by bylo komukoliv příjemné.
Já pořád nechápu, že vás někdo mohl kvůli kojení z banky vyhodit. Můžete mi říct, co se vlastně odehrálo?
Pomohl vám vůbec někdo a jak na to reagovali další klienti banky?
Jediný, kdo mi v té nepříjemné situaci pomohl, byl mladý kluk ve frontě přede mnou, se skládacím kolem. Mladý muž se mě hezky, bezkonfliktně zastal a říkal ochrankáři: „Představte si, že máte hlad – vy si dáte sušenku a je to, ale dítě si ji dát nemůže … „. Právě on se zeptal, jestli alespoň nemůžu jít kojit někam poblíž do zasedačky nebo nějaké místnosti. Ochrankář ji automaticky zamítnul, že tam nic takového nemají a když chci kojit, musím tak udělat mimo pobočku banky.
Prý se vám z banky omluvili v dopise. Přemýšlíte nad změnou banky?
Banka se mi formálně omluvila prostřednictvím emailu psaného ombudsmankou RB. Co se změny banky týče, je pravda, že momentálně mám na ni „alergii“, ale na druhou stranu, do teď, co se bankovních služeb týče, neměla jsem s nimi problém. Když mi zbyde čas, začnu to řešit se svojí nezávislou finanční poradkyní, jestli se můj bankovní produkt z RB dá přenést do jiné banky.
Někdy mám pocit, že na cokoliv spojeného s mateřstvím se lidé dívají jako na problém. Můžete mi říct, jak vnímáte různé podniky a zařízení (restaurace/obchody/herničky atd.) v Česku? Jsou Češi naklonění k tomu, aby vycházeli maminkám vstříc nebo naopak?
2 Komentáře