CAADC115-5DBF-4E8B-BB4C-903E97F9535B

DĚTI A PŘÍRODA: Co jim dává a co je učí

Co jsme se přestěhovali, trávíme s Olím mnohem víc času v přírodě. Je to určitě i tím, že k ní máme teď blíž. :heart: Chodíme na procházky anebo jsme jen na zahradě a vidím, jak je Olí spokojený, jak mu to prospívá a jak se pokaždé těší ven. Tím pádem si to užívám i já.  :rose: Vlastně i to byl jeden z důvodů, proč jsme se přestěhovali. Chtěli jsme, aby byl syn co nejvíc na čerstvém vzduchu a aby měl k přírodě blízko. Myslím, že pro děti je to ideální. I když je mi jasné, že ne vždy ta možnost je. A je fajn, že už i ve městech se snaží vytvářet hodně zeleně, parků a hřišť, kde si můžou děti bezpečně hrát. Určitě to má i své výhody.  :yes:

Ale zpátky k přírodě. Ven chodíme za každého počasí. Teda, ne úplně za každého. Na vichřice, lijáky a velký mráz koukáme radši za oknem. Ale když to jen trochu jde, dobře se oblékneme a vyrážíme. Je to dobrý na otužování. I když mám pocit, že Olí se jako otužilec už narodil. Nesnese na sobě vrstvy oblečení, v posteli se zásadně odkopává a běda, když ho potají přikryju. Z venku má ale vždycky červený tváře a jsem přesvědčena, že čerstvý vzduch je dobrý i na lepší spánek. Třeba teď o víkendu, jak přes den svítilo slunce, usnul pokaždé jak špalek. A ráno se probouzí a už mi plánuje, co budeme dělat.  ;-)

AA7B81F1-72A7-4B4E-92D7-544C03A48EB9

Momentálně miluje hrboly všeho druhu. Stačí malý kopec hlíny a je ve svém živlu. Vydrží běhat nahoru a dolů, dokud ho nezláká jiný terén. Na málo pohybu si tedy nemůžeme stěžovat, za což jsem ráda. Ale ono to v přírodě jde ruku v ruce. Učí se házet vším, co najde na zemi, libuje si ve skákání, nejlépe do kaluží. Jakmile začne krápat, Olí už nasazuje gumáky a chce po mě, abych mu donesla pláštěnku a jde na ně. Jen bohužel často nemá šanci kaluž ani překročit, natož přeskočit, takže pravidelně končí v ní a já jsem vedle něj „vohozená“ až na zádech, z čehož má velkou legraci.  :yahoo:

Základ je vhodně se obléct. A teď nemyslím jen věci do deště, ale mít i hodně hluboké kapsy. Nevím proč, ale náš malý sběratel si šetří svoje kapsičky a všechno strká do těch mých. Takže věčně mi z napěchovaných kapes čouhají všelijaké větvičky, kamínky, klacíky nebo otrhané kytky. Mimochodem tím se také u dětí rozvíjí dobře hmat. Učí se tím, co je tvrdé, těžké, lehké atd. A taky si odmala hodně povídáme a věřím, že i díky tomu se rychle rozmluvil, takže dneska už vypráví on mě a já jsem ta, co naslouchá. ;-)

Krátce po tom, co jsme se přestěhovali, nám kolem domu přeběhlo devět srnek. Byla jsem z toho úplně paf, protože tolik pohromadě jsem jich viděla snad ještě jako dítě. Olí byl jak v Jiříkově vidění. Dneska k tomu honí bažanty, které nám létají přes zahradu a zajíce, kteří utíkají za plotem a zatím to je deset nula pro zvířata.  :scratch: Kousek procházkou se chodíme dívat i na koně. Respekt má ale ke psům /i  když toho na kolečkách, co má doma, miluje/. Některým se řehtá, některé ho ale dokážou i rozbrečet. Obecně má radši ty klidnější, které si jen tak vesele skáčou a jsou ochotné, si s ním i hrát. A nezáleží na velikosti psa.

Každopádně se teď těším na podzim. Chystáme se pouštět draka, což sice Olí už zažil, ale myslím, že letos si to teprve užije.  :heart: A taky se těším, až bude padat listí, že bude mít Olí zase co sbírat /a já co v kapsách nosit ;-)  / a že se dají u toho dobře učit barvy. A strašně si přeju, aby napadlo letos hodně sněhu. Nemůžu se dočkat, až vytáhneme sáňky nebo pekáč a budeme brázdit kopec.  :rose: Co je teda fakt, v přírodě je to taky trochu víc o pádech, takže sem tam odřená kolena nebo nějaká ta boule, ale i to bohužel patří k životu a nejen dětí. I tak ale věřím, že v přírodě je Olímu fajn.  :heart:

42809524_174625536787850_7590941154753904640_n

 

Informace o autorovi

Mirka
Mirka
Autor s 392 příspěvky
Více informací o Mirka

John Lennon: "Láska je odpověď." Mirka: "A produktem lásky je nový život...se spoustou otázek."

Další příspěvky

Zanechte komentář

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)