nad3

Nádobí pro děti: Design vs nezávadnost

“Moje děti mají úplně stejné nádobí, jako jsi kupovala ty pro Emi,” psala mi kamarádka a některé z vás pod fotku, kterou jsem dala minulý týden na instagram. O tom, jak jsem vybírala, jsem měla v plánu napsat článek.. Ovšem po patnácti minutách jsem na základě dalších komentů odepisovala kamarádce: “Hele já o tom chtěla psát, jak jsem z toho nadšená, ale asi nemůžu!” “Proč?” odepsala mi kámoška. “Protože mi další čtenářky píšou, že to mají a že se jim to rozbilo a jedna mi posílá dokonce odkaz na to, že je ten materiál škodlivej! Já přece nemůžu doporučit něco, o čem vyšel článek, že to má rakovinotvorné účinky.” 

A pak přišlo prozření a vystřízlivění poté, co jsem si přečetla kamarádčinu odpověď. “Jak jako rozbíjí? Máme toho mraky. Házej to tady po sobě a nic! A jestli chceš napsat o škodlivosti melaminu, pak rozhodně začni s článkem o škodlivosti plastu a plastového nádobí. Po chemické stránce je to stokrát větší zlo. Rakovinotvorné látky u 90% plastového nádobí pro děti. Plastové misky, ve kterých skladujeme potraviny pro děti, plastové příbory, lahve na mlíčko. O tom si přečti a pak se probuď a začni psát o tom, že největší zlo jsou pro děti přesně tyhle zpovykané matky.”

Ten závěr jejího elaborátu mě vyloženě rozesmál! Psaly jsme si ještě dlouho. Já měla původně fakt černé svědomí, že jsem nepřemýšlela nad materiálem. Takže moc děkuju těm maminkám, co se ozvaly. Jenže na druhou stranu… Jsem vycepovaná z domova, že jiné než bílé, porcelánové nádobí nebo přímo takové, které je určené do mikrovlnky, se do ní nedává. Takže by mě ani nenapadlo dávat tam tohle dětské. Do mikrovlnky dávám prostě nádobí určené pro mikrovlnku – odjakživa.

Co je totiž u melaminu problém, o kterém jste se některé zmiňovaly, je to, že nad 70 stupňů se z něj uvolňují škodliviny. Ok, hrníčky z melaminu nebo plastu jsou trošku “kontroverzní”. Ani do nich by mě ale nenapadlo zalévat dítěti čaj, protože prostě nebudu podávat dítěti pití při teplotě, kdy se může spálit a navíc jsou ty hrníčky fakt malé (oproti sáčku na čaj, který se zalévá asi 250ml vody). A předpokládám, že většina rodičů dává na toto nádobí jídlo pro děti už v trochu “vychladlém” stavu.

Co se týče odolnosti, tak nádobí mi párkrát spadlo na zem, nikdy se nerozbilo. Nicméně říkala jsem si, že uklidním ty maminky, co se třeba vylekaly v nějakých diskuzích nebo na základě jednoho článku. Hysterie v případě melaminu není úplně na místě, pokud dodržujete určitá pravidla – stejně jako u čehokoliv jiného. Vemte si to takhle – do nějakých plastových misek přece taky nedáváte ohřívat jídlo. Nádobí z dalších materiálů, jako je například hrnec nebo pekáč, byste tam taky nedali. Je to tam prostě a jednoduše uvedené, že do mikrovlnky nepatří… Přijde mi normální ohřívat jídlo buď v hrnci na plotně nebo v mikrovlnce v nádobách k tomu určených a pak to do dětských talířů jen přendat.

Věc další – co se asi tak uvolňuje z plastu? Myslím, že kdybychom opravdu rozebírali úplně každý materiál, začali bychom jíst pravděpodobně rukama z dlaně. Zkrátka a dobře – pokud chcete kupovat jakékoliv nádobí –  ať už melaminové nebo plastové, mrkněte vždy, jestli má atest Státní zdravotní kontroly. Já tohle krásné melaminové vybírala v Petite a Mars, které atest má (a na stránkách uvádějí, že není vhodné do mikrovlnky) a jsem s ním spokojená já i moje dcerka. Měla jsem docela problém si z těch motivů vybrat, protože obrázky jsou tam fakt krásné. :heart: Ještě se mi moc líbily víly, Karkulka a indiáni. No, pokud chcete mrknout, tak tady – nádobí.

No a pokud máte tip ohledně dětského stolování, sem s ním! ;-)

nad1

nad2

 

 

Informace o autorovi

Tereza
Tereza
Autor s 624 příspěvky
Více informací o Tereza

Snažím se v životě nemalovat si černé scénáře. Proto mám ráda citát A. Lincolna: „Většina lidí je tak šťastná, jak šťastná se rozhodla být.“

Další příspěvky

2 Komentáře

  • Zdravotně nezávadné nádobí pro děti | Dětské jídelní soupravy (2020) | tipp.cz
    25.9.2020 - 11:23

  • Petra Malíková 4. červnaec 2022 14:32

    Jde o to, že melanin se běžně prodává s tím, že může sklo/porcelán nahradit (třeba camping vybavení), ne každý je při koupi informovaný, že nemá přijít do kontaktu s potravinou určité teploty. Kromě horkého škodlivé látky uvolňuje i v kontaktu s pH kyselou potravinou (třeba ovoce). Argumentovat tím, že nevhodné je veškeré plastové nádobí, tak ani melanin nevadí, není opravdu objektivní kritika. Souhlasím, že při správném užívání je toto nádobí velmi praktické.

Zanechte komentář

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)