DSC_4673

Jak zmírnit pláč při očkování a horečku po něm

Mámy a tátové, tak i já mám za sebou noc, kdy mi pracovaly nervy. Včera totiž nadešel den D. Den, kdy jsem šla s Emilkou na první očkování – Hexacimu. Pochopitelně jsem chtěla, aby všechno proběhlo v největší pohodě, ale jde to vůbec? Každý mě děsil, že děti mívají po očkování horečky, které se šplhají až ke 40 stupňům! Já se ale rozhodla, že nám se horečka vyhne a když ne, budu na ni dokonale připravená!!! A nejen na horečku. Den před očkováním jsem dala Emilce homeopatikum, které po “včeličce” zmírní nechtěné reakce po očkování. (postup a dávkování pod článkem) Na horečku pak homeopatikum Belladonna 9CH.

PicsArt_08-31-11.42.08_1472679758162

Jak ale bojovat proti pláči? Na Emilku vždycky zabírá, když na ní s mužem mluvíme, máváme před ní hračkou a nebo chováme. Prostě klasika. Takže než jsem s Emi vyrazila k doktorce, sbalila jsem jejího oblíbeného růžového draka a doufala, že alespoň částečně pomůže, aby se nesoustředila na bolest.

Ještě nikdy u doktorky nebrečela. Tentokrát mi ale bylo jasné, že to porušíme. V přípravné místnosti ji vždy svléknu, sestřička ji zváží, změří a pak, když čekáme až si nás zavolá doktorka, lítám nad ní s drakem, abychom si zkrátily chvíli a taky aby se nenudila. Takže k lékařce přicházím s usměvavým miminkem. Tedy pokud to zrovna nemá na salámu a neusne ;-) I tentokrát jsme před prohlídkou “drakovaly”.

drak

Tříměsíční prohlídka

Poté, co předvedla své klasické cirkusové číslo, co doktorky po malých dětech vyžadují, aby zjistily, jestli se miminka správně vyvíjí (tedy zvedání hlavičky na břiše, reakce na hračky, držení hlavičky a tak dále) přišla na řadu injekce. Spousta mamin prý pláč miminka obrečí a tak jsem se rozhodla taky soustředit na draka! Stačí přece, že bude brečet dcera! No ne? Lítala jsem nad ní s tou růžovou potvorou jak šílená! Podle mě, kdyby ten plyšák mohl, dávno by už vyprázdnil obsah svého plyšového žaludku. ;-)

Musím říct, že hračka opravdu zabrala a při samotném vpichu nebrečela. Pak to ale začalo a pláč udeřil. Uklidnilo mě, že nebyl horší než při některých večerech, kdy nám dělaly společnost prdíky. Navíc, když jsem ji hned po očkování pochovala a mluvila na ni klidným hlasem, okamžitě pláč ustal. Takže pokud můžu poradit….

1.) Zabavte miminko hračkou

2.) Povídejte si s ním po celou dobu, co jej vyšetřují a pak očkují

3.) Po očkování chovat, chovat, chovat, utěšovat. Snažte se nebýt vystresované a mluvte na miminko tak, jako by se nic nedělo. Nelitujte ho. Ustaraný výraz ve vaší tváři ho neuklidní! Usmívejte se a pochvalte ho, jak je šikovné a že to nic nebylo. Až dojde na oblékání tepláčků (očkuje se do nožičky) určitě už brečet nebude. ;-)

Jak dávkovat homeopatikum Thuya occidentalis proti škodlivinám v těle a zmírnění reakce

1.) Do půlky panákové skleničky dejte převařenou kojeneckou vodu a do ní tři kuličky homeopatika. Nechte je rozpustit a podávejte:

2.) 1 lžičku večer před očkováním (zbytek vylijte)

3.) Stejný postup se třemi kuličkami ve vodě opakujte i ráno před očkováním

4.) Stejný postup opakujte další tři dny

Jak dávkovat homeopatikum Belladonna 9CH

1.) Do půlky panákové skleničky dejte převařenou kojeneckou vodu a do ní tři kuličky homeopatika. Nechte je rozpustit a podávejte po lžičkách v případě, že má vaše dítko horečku.

Doktorka mi řekla, že pokud by bylo 38,5 a víc, mám dát Paralenové čípky. A protože jsou od sedmi kilo (což Emi nemá), tak nedávat čípek celý, ale jen větší půlku. Pokud byste se do toho pustili, nezapomeňte miminku na chvilku po aplikaci stisknout půlky, aby čípek nevyklouzl. Hodinu poté měla už Emilka 37,4 – takže pro miminko úplně v pohodě (pokud měříte teplotu v zadečku) ;-) Po třech hodinách už měla 36, 5 a takhle se to drželo celou noc.

PicsArt_08-31-11.41.29_1472679758476

A TEĎ SCÉNÁŘ PRO TY Z VÁS, KTERÝM SE TO VYŠPLHÁ JEŠTĚ VÝŠ! (tohle je info, které jsem dostala u lékaře – takže ne, že bych byla tak chytrá nebo si to třeba vymyslela) ;-) V každém případě těmto instrukcím můžete stopro důvěřovat.

Při horečce nad 38 jsou účinné zábaly, sprchování nebo omývání tělíčka na snižování teploty. Omývání je lepší pro děti, které trpí onemocněním srdce nebo mají při horečce příliš chladné ruce a nohy.

 • OMÝVÁNÍ TĚLA – Voda by měla mít cca 25 stupňů a svlečené dítě byste měli omývat houbou nebo žíňkou. Opakujte přibližně za 10-15 minut.
 • SPRCHOVÁNÍ – Dítě sprchujte vodou, která má opět cca 25 stupňů. Sprchujte opakovaně jako při omývání.
 • ZÁBALY – Použijte jednu suchou vrstvu ručníku, na ní položte druhou namočenou do vody, která má cca 25 stupňů. Trup dítěte zabalte do vlhké a následně suché vrstvy. Miminko přikryjte velmi tenkou přikrývkou, aby nedošlo k zapaření. V zábalu ponechte děťátko do té doby než se vlhká vrstva zahřeje – tedy cca 20 minut.

Po zábalech nebo omývání zkontrolujte teplotu asi za 30 minut a podle potřeby ochlazování zopakujte. 3-4x by to snad mělo stačit.

Pomohl vám tento článek? Tak jej sdílejte s ostatními rodiči, aby si o svá miminka po očkování nemuseli dělat starosti  ;-)

Náhledové foto: Radka Pipotová 

Informace o autorovi

Tereza
Tereza
Autor s 555 příspěvky
Více informací o Tereza

Snažím se v životě nemalovat si černé scénáře. Proto mám ráda citát A. Lincolna: „Většina lidí je tak šťastná, jak šťastná se rozhodla být.“

Další příspěvky

3 Komentáře

 • Očkovat či neočkovat? – Matky v nesnázích
  2.9.2016 - 6:04

 • Vlachová 16. ledna 2020 08:47

  My myvame i zimnice, na to se zábaly ani obklady nedoporučují…. bože to jsou rady :wacko:

  • Tereza
   Tereza 16. ledna 2020 13:07

   Milá paní Vlachová, nikdo vás nenutí tyto rady číst :unsure: A jak píšu, pokud jsou končetiny ledové, zábaly se nedávají. Možná příště stačí číst pozorněji ;-)

Zanechte komentář

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)