A je tu další přínos informací od naší čtenářky Ály Vítkové. Protože už má doma tři velké děti, myslela, že ji u čtvrtého potomka už nemůže nic překvapit. A překvapilo. A je toho hodně. Kdy začít s dítětem plavat, jak a proč s ním vůbec cvičit…
Díky za další cenné rady.
Začít s vaničkováním se může hned po šestinedělí a opravdu doporučuji začít takto brzy, protože se dozvíte takovou spoustu užitečných věcí, že vás to určitě nadchne stejně jako mě.
Výběr té správné ,plavací (vaničkové) tety´ je důležitý. My jsme dostali kontakt na paní s mnohaletými zkušenostmi a musím říct, že je opravdu skvělá.
Zatímco manžel napouštěl vanu, dle instrukcí až po přepad, plavací teta s Amálkou cvičila a všechny cviky mi popisovala, proč a jak se dělají. Je to důležité, protože do další návštěvy s miminkem cvičíte sama, tak abyste cviky uměla správně. Protahují se ručičky, nožičky a nacvičuje se ,pasení hříbátek´. Já jsem třeba netušila, že pro malé miminko je velmi stresující, když by se mu daly obě ručičky nahoru nad hlavičku. Proto se při protahování dává na střídačku nahoru jedna a pak druhá a až po několikatýdenním cvičení se mohou zkusit dát nahoru obě.
Další zajímavá věc… naše Amálka vždy při přetočení na bříško začala pod sebe cpát nožičky. Samozřejmě jsme oba s manželem žasli, jak je úžasná a šikovná, že vlastně už skoro leze, jen ta hlavinka se jí nechtěla zvedat… a pozor, plavací teta nám za to vynadala (samozřejmě jen lehce ) a vysvětlila nám, že to se nesmí, protože miminko pak nezatíná ty správné svaly při zvedání hlavičky a je to vlastně celé špatně. Takže nás naučila jak přidržet prdelku dole, aby si tam nemohla nacpat nožičky a ejhle, hlavička šla nahoru skoro sama.
Doporučila nám, sehnat pořádně naducaný péřový polštář (žádná umělá vlákna atd.) a Amálku v něm nosit v podstatě jako se kdysi nosila mimča v povijanu (no, něco do sebe to mělo)… miminko se tam totiž krásně zaboří, je tam přirozeně ,zkroucené´ a prý mu to připomíná prostředí v děloze, je celé podepřené (nemá ve vzduchu nožičku, ručičku, hlavičku,…) takže se velmi rychle zklidní, mnohem lépe usíná, atd.… po týdnu používání – Amálku v polštáři nosíme, krmíme, spinká v něm zabalená,… musím říct, že kvalita spaní i přes den se mnohonásobně zlepšila, usínání je mnohem rychlejší a celkově jsou dny i noci velmi pohodové.
Když se nám napustila vana, plavací teta mi řekla, ať Amálku přenesu do koupelny, a…. hned jsem zase dostala vynadáno… špatně jsem Amálku zvedala z podložky. Jasně, že jsem ji vzala pod hlavičkou a pod zadečkem, ale tím se prý dráždí nervová zakončení na krku a pokud se takto miminko nosí často a dlouhodobě, může to v pozdějším věku způsobit velkou neposednost (kterou si občas lidé pletou s hyperaktivitou). Takže ano, dlaň pod hlavičku, ale zápěstí a předloktí pěkně pod krček a zádíčka anebo prostě přenést v tom polštáři, který podpírá celé tělíčko a mimču je tam krásně… Plavací teta vás naučí, jak poznat, že se miminku něco nelíbí ještě před tím, než začne plakat, jak poznat, že je miminko už unavené a předejít tomu, že se přetáhne, atd.…
Samotné plavání a cvičení ve vodě posiluje veškeré svalstvo, zlepšuje peristaltiku střev, většinou miminko i lépe spí, protože se přirozeným pohybem ve vodě unaví. Plavání má dobrý vliv na psychomotorický vývoj a samozřejmě se zvyšuje i citová vazba mezi miminkem a rodiči.
Foto: osobní archiv Aleny Vítkové