M-T-16-84 (2)

TEST na těhotenskou cukrovku: ..když těhotná podvádí!

Před tím než jsem šla na testy, jestli náhodou netrpím těhotenskou cukrovkou, slyšela jsem spoustu historek o tom, jak je ten glukózový roztok, co se pije, odporný, jak těhotné po něm zvrací a že se to snad nedá ani vydržet! „To půjdu snad rovnou do pekla,“ vtipkovala jsem před kamarádkou. Možná jste na tom nebyly jinak a i vy jste si představovaly, co to asi musí být za sajrajt :) Říkala jsem si ale, že to do sebe nějak kopnu a bude to!

Vzhledem k tomu, že ale nemusím jehly, nechtělo se mi tam spíš kvůli odběrům krve. Za dobu mé dvou a půlhodinové návštěvy měly být tři. Moudrý hlas v mé hlavě ale říkal: „Proboha, nosíš v sobě dítě, tak se jako dítě nechovej.“ Tak jsem jej poslechla.  :good:

A jak to probíhalo? ..no..lépe než u jiných….

Dodržela jsem postup. Den před testy jsem jedla naposled ve 21h, pak už pila pouze čistou vodu a ráno se mnou chudák manžel brzy vstal, aby mě odvezl tak, abych byla v 6:30 na místě. Po prvním odběru krve přišla sestřička a mně a dalším dvěma těhulím dala glukózový roztok. Pokud to odhaduju správně, mohlo ho být 0,3 – 0,4l. „Máte na to 5 minut dámy, pak se vám bude počítat hodina, já si vás vyzvednu, půjdete na další odběr krve a hodinu poté na další odběr,“ seznámila nás s “pestrým” programem a poprosila, abychom se nikam nevzdalovaly a hlavně opravdu nápoj vypily během těch pěti minut. Možná měla dodat, že tu “věc”  máme vypít úplně samy a bez pomoci někoho dalšího!!! To, co se začalo odehrávat pak, mi moje hlava totiž vůbec nebrala!

Jen co za ní zapadly dveře, vypila jsem ten nápoj. Pokud jste těhotné a ještě jste neměly tu čest, chutnal asi jako koktejl léků a bonbónů zvaných Lipo :) Žádná lahůdka to nebyla, ale nepřišlo mi to jako něco, z čeho bych se tam musela nadavovat nebo dokonce zvracet. Spíš jsem pak nevěděla, jak si sednout, protože byl hodně těžký do žaludku. To, co jsem ale viděla naproti na lavici, mě totálně dostalo!

Určitě nechci nikoho soudit. Každý věci snášíme jinak. Ale paní, co seděla naproti, z kelímku sotva usrkávala a tvářila se, že každou chvíli omdlí. To ještě chápu-nemuselo jí to opravdu dělat dobře. Ve chvíli, kdy si její manžel usrknul z kelímku, jsem zbystřila..ale říkala jsem si, že chce možná jen ochutnat, jestli to je opravdu takový hnus, jak všichni říkají. Pak jsem ale měla co dělat, aby si nevšimli, že doslova čumím – ano čumím na to, co ten manžel dělá!  :unsure:

Několikrát kelímek vzal a pomáhal své ženě upíjet. Musím podotknout, že neupíjel zrovna málo! Pak se i přes předchozí doporučení sestřičky oba zvedli a odešli s tím, že kdyby je někdo hledal, přijdou za 45minut. (opakuji, že po celou dobu testu je nezbytně nutné zůstat v klidu sedět. Fyzická aktivita prý zkresluje výsledky testu)

..po hodině…

..už seděli zpátky na svých místech a když přišla sestřička s tím, že nás vezme na krev, ten muž jí říká: Manželka to všechno vyzvracela.“ Sestřička ženu politovala a řekla, že bude muset proceduru zopakovat a že jí přinese nový kelímek. V tom ale pán začal zvyšovat hlas: Moje manželka už nikdy nic takového podstupovat nebude!!! Má nízký tlak, je jí špatně! Už tohle podstupovat prostě nebude!“ Zvedli se a odešli…

V oněmění jsem šla na odběry, počkala pak hodinu na třetí (poslední odběr) a říkala si, jestli těm dvěma vůbec došlo, že ty testy se dělají kvůli miminku, které čekají a ženě, ve které roste.. a, že tím odchodem nebo upíjením, kterým si ulehčili den, ho tomu maličkému a nastávající mamince spíš mohli ztížit..

Doufám, že jste to “učetly” !  :bye: Napište nám, jak jste to snášely! Bylo to pro vás hrozné a nebo stejně jako jedna z mých kamarádek jste levou zadní vypily něco, co vám připomínalo rozpuštěné bonbóny ve vodě?  :good:

Informace o autorovi

Tereza
Tereza
Autor s 624 příspěvky
Více informací o Tereza

Snažím se v životě nemalovat si černé scénáře. Proto mám ráda citát A. Lincolna: „Většina lidí je tak šťastná, jak šťastná se rozhodla být.“

Další příspěvky

15 Komentářů

 • Evča 2. června 2016 14:38

  Ahoj, jsem stejná, jako Vy. Větší problém jsou pro mě ty jehly, než vypít cosi přeslazeného. Jako nezkušená těhule jsem si na zlepšení nálady až půjdu z odběrů, koupila po cestě tam 3 koblihy. Že na ně nebyla pak chuť asi nemusím vysvětlovat ;-) . Samotné vypití roztoku nebylo tak hrozné. :bye:

  • Mirka
   Mirka 2. června 2016 14:58

   Ahoj Evi, tohle pití je fakt sladká bomba, ale vypít ji nic tak hrozného opravdu není. Já osobně myslela, že to budu pít třikrát po hodině, ale sestřička mě pak potěšila, že vlastně jen jednou. A úplně rozumíme, že jste na koblihy neměla chuť. ;-) Ale připravena jste byla a to se cen. :good:

 • Yveta 7. června 2016 05:13

  Pravě jsem to odmítla. Je to zátěžový test a tudíž se neví co tolik cukru opravdu udělá s miminkem. I doktorři v tomhle nejsou za jedno. Podstoupila jsem všechny důležité testy, odběr plodové vody, ale na tohleto nehodlám jít. Je to každého věc a lidi s opačným názorem by to také měli brát v potaz

  • Opice 28. června 2017 08:30

   Ano, tohle je na každém. Měli to ale říct rovnou, že test nechtějí a ne tam dělat takovéto divadlo. Není to povinné, tak mohli říct ne!.. a ne si že sestřičky dělat dobrý den.

  • Tereza
   Tereza 28. června 2017 09:04

   Yvet, omlouvám se za velmi pozdní reakci. Vůbec jsem si toho komentu nevšimla! Až teď! To jsem nevěděla, že to někdo nedoporučuje. V každém případě souhlasím s Opicí, že to měli říct rovnou. V tomto případě ale nešlo o to, že by to nechtěli znovu podstoupit kvůli tomu, co píšete. ;-)

 • Opice 28. června 2017 08:27

  Také jsem taková poctivka. Nic jsem dopředu nezjišťovala. Stačilo mi to, co mi řekla sestřička. Ráno jsem přišla, vypila vše (v životě by mě nenapadlo to nevypít). Mě bylo řečeno, že mohu odejít, ale že za hodinu tam mám být (asi všude jiné). Test jsem podstupovala tento rok podruhé ale tohle mě nenapadlo. Tak strašné to zase nebylo. :) poprvé když mi jej dělali v r. 2015, tak se to u nás delalo tak, že se odběr bral po 2 hodinách a též jsem mohla odejít (to mi řekla sestra). Dokonce jsem řídila auto (žádné mdloby ani na zvracení mi nebylo).

  • Tereza
   Tereza 28. června 2017 09:06

   Kamarádka mi říkala, že taky mohla odejít. Já většinou poslouchám istrukce, co dostanu na místě, takže jsem se při čekání zabavila na mobilu :)

 • Marcela 28. června 2017 09:35

  Já v te době hodně sladidla, a nápoj mi celkem i chutnal,ale při čekání se mi dělalo špatně… Měla jsem pocit,ze brzo omdlim nebo to tam pozvracim☺ nakonec jsem to ustala a vše bylo v pořádku

  • Tereza
   Tereza 28. června 2017 13:45

   Přesně. Mně vadil prostě ten těžký pocit v žaludku ;-)

 • Alena Kudelova 28. června 2017 11:03

  Je pravda, že to nechutná nijak zvlášť dobře, ale vydržet se to dá. Já už jsem to absolvovala třikrát a teď naposledy si to užila jako nikdy, byla jsem v čekárně sama, sestřička byla strašně milá a při odberech profík. A hlavně jsem tam byla bez těch dvou loupezniku, jen s princeznickou v břiše a Babovkama od Radky Trestikove v ruce. Pro mě taková malá dovolená. Takže to, co je pro jiné maminky utrpení, byl pro mě zážitek

  • Tereza
   Tereza 28. června 2017 13:45

   Předpokládám, že asi dost velkej relax! ;-) :good:

 • Veronika R. 28. června 2017 12:39

  Chodím do soukromé gyn. ordinace,není to sice běžný postup,ale sestřička mi pouze řekla,ať si na tento test zakoupím v lékárně glukopur-podává se běžně těhotným před vyšetřením na diabetes a napsala mi přesný návod na domácí použití ,upozornila mě na včasný příchod atd. V lékárně jsem přípravek zakoupila a magistra mi poradila ať ho nedávám do vody,ale hořkého čaje,že to půjde lépe pozřít a opravdu,bylo to tak :good: Takže za mě žádná tragédie,myslím,že jde hlavně o vsugeraci.

  • Tereza
   Tereza 28. června 2017 13:46

   Tak o tom jsem zatím neslyšela! Zní to ale skvěle! :yahoo:

 • Panika 28. června 2017 17:28

  Taky jsem se na nic neptala a dojela si na vysetreni. Po prvnim odberu me to o jednu tisicinu nepustilo zatezovy test absolvovat,ani podruhe a tak me od te doby vedli jako s teh. cukrovkou. Pres veskere vystrahy,varovani a straseni jsme ani ja ani mala cukrovku nemely. Dcera se narodila naprosto vporadku a ja kvuli te jedne tisicine musela litat po vysetrenich, porod vyvolavat atd. Na diabetologii doktorka jen kroutila hlavou,protoze z krve jsem mela u ni cukr vzdy v uplnym normalu. A nebyt upravenych tabulek podle EU, bych ten zatezovy test absolvovat mohla. Priste tenhle test odmitnu.

  • Tereza
   Tereza 28. června 2017 19:03

   To zni fakt silene!!! :wacko:

Zanechte komentář

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)