image 18 - kopie

Jak přežít v těhotenství migrénu

Nesnesitelná otupující bolest hlavy zvaná migréna. Slovo, které nahání hrůzu už při vyslovení první slabiky. Slovo, které by zřejmě velká část žen nejradši vymazala ze slovníku. Jsem jedna z nich. Na migrénu trpím od 14 let. Přichází nezvána, pokaždé v tu nejmíň vhodnou dobu a je nekompromisní. Když udeří, stává se ze mě troska a mám pocit, že chvíle, než odejde, se nedočkám.

Když jsem otěhotněla, těšila jsem se, že by tahle pitomá bolest mohla skončit. Hodně známých mi říkalo, že se to právě v těhotenství stává. Mně se ale drží jako klíště a co víc, nemůžu si vzít ani osvědčené léky, které mi často zabraly a silné bolesti zahnaly do kouta. To teď v očekávání prostě nemůžu a tak trpím a pokaždé se modlím, ať už je pryč a chytám se jakékoliv pomoci, která mi od bolestí uleví. Možná jsou i mezi vámi nastávající maminky, které mají problémy s hlavou (víte, jak to myslím :-) ) a tak bych se s vámi ráda podělila o tipy, které sice migrénu nevyléčí a nebudu slibovat, že ji dokážou odehnat, ale aspoň na chvíli od krutých bolestí uleví nebo je utlumí.

Tady jsou:

  1. Požádejte svého partnera, manžela nebo někoho z rodiny, jestli by vám mohl být při záchvatu k ruce. Zvlášť, pokud máte doma už nějaké dítko. Jako malá bych asi bolesti bez mojí mamky nezvládala a teď se o mě stará manžel. Vzhledem k tomu, že moje tělo při migréně nefunguje, mám zimnici, ztrácím řeč, nesnesu světlo ani jakýkoliv zvuk a když zrovna nejsem na toaletě a nezvracím, tak jen bezvládně ležím, pomoc se šikne.
  2. Kupte si v lékárně modrý gel (nevím, jak se správně jmenuje, ale když to vysvětlíte, každý to pochopí:-). Je v sáčku a dá se zmrazit. Při migréně si ho položte ještě na látkový kapesník, protože ledový sáček nikdy nesmí přijít přímo na čelo nebo hlavu. Potom ho ještě převažte tenkou šálou nebo šátkem. Studené a stažení hlavy vám v tu chvíli pomůže.
  3. Pomáhá i mačkání reflexních bodů, které jsou jak na rukou, tak na nohou. Často to vede i k celkovému útlumu migrény. Mně pomáhá, i když si mačkám spánky (ale to dělejte určitě s citem.)
  4. Pokud během záchvatu zvracíte, což není nic neobvyklého, dejte si vychlazenou pravou Coca-Colu, ale jen po lžičkách (maximálně 3-4).
  5. Pořádně se přikryjte peřinou až po krk a otevřete okno v pokoji, kde ležíte. Čerstvý vzduch je zázračný.
  6. Sundejte ze sebe všechny šperky. Budete mít pocit, že z vás bolest částečně odpadla.
  7. Určitá úleva přichází i ve chvíli, kdy se vám podaří, i když jen na moment, usnout. A k tomu vám přispěje masáž hlavy, kterou vám může udělat někdo z vašich blízkých.
  8. Občas pomáhá sníst pár lžiček zmrzliny. Pozor na čokoládové. Čokoláda totiž obecně vyvolává migrénu.
  9. Neležte na polštáři, rovná plocha je při migrénách příjemnější a pohodlnější.
  10. I když nemáte chuť cokoliv polknout, tekutiny byste do sebe dostat měla, abyste nebyla dehydrovaná. Ale voda je na žaludek těžká. Zkuste nearomatický čaj nebo ledový čaj.

Máte svoje vychytávky, jak si v těhotenství bez léků od těch šílených bolestí ulevit? Budu ráda, když své tipy napíšete. I kdyby pomohly jen jediné nastávající mamince, bude to fajn. :good:

 

Informace o autorovi

Mirka
Mirka
Autor s 394 příspěvky
Více informací o Mirka

John Lennon: "Láska je odpověď." Mirka: "A produktem lásky je nový život...se spoustou otázek."

Další příspěvky

Zanechte komentář

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)