DSC_9743 (2)

Podle čeho vybírat aktivity pro dítě

Když bylo Olímu necelých pět měsíců, začala jsem s ním chodit na Babyogu. Dozvěděla jsem se o ní od kamarádky, která z ní byla tak nadšená, že jsem nás přihlásila taky. :rose: Řekla jsem si, že ji vyzkoušíme. Na blog jsem o tom tehdy psala článek: Babyoga? A proč ne! Nadchne vás i vaše miminko…. Jako skoro u všeho jsem se setkala s oběma názory, že Babyoga je pro miminka úžasná věc, ale byli i tací, kteří mě z ní zrazovali, že pro takhle malé děti není vůbec vhodná. Já jsem se řídila svým mateřským instinktem. Lekce byly určené nejen pro děti, ale i pro maminky, které si mohly protáhnout tělo a na chvíli vypnout a přitom mít svoje zlatíčka u sebe pod dohledem. S dětmi se nedělalo vůbec nic špatného. Nepředstavujte si žádné lámaní těla. To by nedovolila žádná máma. Dochodili jsme kurz a přihlásila jsem nás s Olím na plavání pro nejmenší.
To mu bylo zhruba sedm měsíců. A vzhledem k tomu, že jsme měli štěstí na milou instruktorku a s maminkami v kurzu jsme se hodně skamarádily /jsou to všechno prima „baby“ :yes: /, tak společně chodíme dodnes. Už asi třetí kurz po sobě. Samozřejmě, že jsou dny, kdy se Olímu na hodině /rozuměj 30 minut/ líbí víc a kdy méně /taky podle toho, jak je unavený nebo čilý/, ale chodíme tam rádi. Děti už se znají, reagují na sebe a po skončení se ve vodě ještě dlouho cachtají, že je nemůžeme dostat ven.  ;-)
My jsme s manželem oba pro to, aby náš syn nějakou aktivitu měl, pokud to jde. Olí je rád mezi dětmi a taky má nějakou činnost a i když tomu ještě nerozumí a neuvědomuje si to, tak se tím pomalu učí nějakým pravidlům. A protože si momentálně ještě neumím říct, co by ho bavilo a co ne, tak aktivity pro něj zatím vybíráme my s ohledem na jeho věk a věci, které ho baví. Nutit ho ale určitě nechceme. Když si ale jednou, třeba už coby školák, bude chtít vybrat nějakou aktivitu sám, budeme rádi. Já jsem jich měla jako dítě dost a dodnes na to hezky vzpomínám. Všechny jsem si je vybírala sama včetně sportu /hrála jsem házenou :rose: / a moji rodiče mě v nich podporovali /taťka jako nadšený sportovec pochopitelně nejvíc v té házené :rose: /. Měla jsem ale pořád i dost času na to, abych měla volno i na své kamarády a mohla s nimi užívat dětství. A to bych si přála i pro našeho syna, aby na svoje dětství jednou vzpomínal v tom nejlepším. :heart:
Jako rodiče mě proto zajímá, jak a podle čeho aktivity pro dítě vybírat, aby bylo spokojené a šťastné. Trošku jsem zapátrala a našla jsem toto:
. Důležité je sledovat, co dítě baví.
. Vzhledem k tomu, že zájmy dítěte se mění, je dobré, aby si mohlo vybrat z více aktivit.
. Při výběru pomůže, když se dítě může nejdřív na kroužek nezávazně podívat a zjistit, jestli ho bude bavit nebo ne.
. Rodiče by měli dbát na to, aby mělo dítě i svůj volný čas, který může trávit s kamarády.
. Dítě by se nemělo do žádného kroužku ani aktivity nutit. /Například, když chtějí mít tátové ze syna druhého Jágra :rose: a přitom „junior“ by radši hrál třeba šachy/.
A teď bez ohledu na věk, čím se rády baví vaše děti? ;-)
Za náhledové foto děkujeme: Radka Pipotová

Informace o autorovi

Mirka
Mirka
Autor s 404 příspěvky
Více informací o Mirka

John Lennon: "Láska je odpověď." Mirka: "A produktem lásky je nový život...se spoustou otázek."

Zanechte komentář

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)