kojkoj2

Kojení na veřejnosti: Když vás vyhodí z banky

Kojení je obrovské téma.. Kojit, nekojit, jak dlouho kojit, kdy už je to dlouho, kdy je to málo, co to dítěti dává, kdy už mu toho moc nedává a tak dále a tak dále. Jedním z témat je také kojení na veřejnosti. Tím, že jsem obě děti kojila docela krátce a navíc jsem přikrmovala, většinou jsem s sebou měla Nutrilon a kojení na veřejnosti jsem zas až tolik neřešila.

S Mikym jsem kojila na veřejnosti asi dvakrát a tedy moc příjemné mi to nebylo. Snažila jsem se schovat, co se dalo a stejně jsem měla pocit, že lidi buď čumí a nebo pro změnu – zase čumí. Plus si vemte ještě všechny ty diskuze na netu, kde 80% lidí píše ať ženský nevystrkují na veřejnosti prsa ať kojí jen doma apod. Jenže když má dítě hlad a je to třeba malé miminko, které zatím nejí nic jiného, co má ta máma dělat? Samozřejmě, že ho nenechá brečet hlady, rozepne košili a nakrmí ho.

Že to má dělat doma? Když pominu to, že by matkám spousta lidí nejradši poradila, aby nelezly vůbec ze dveří, tak jsou tady prostě takové věci, jako že úřady a různé papírování se oběhnout musí a nedá se na to domlouvat hlídání. Nemluvě o tom, že ne každá máma hlídání má.

Určite jste kauzu, kdy ochranka zakázala ženě kojit v bance a následně byla maminka donucená banku opustit, zaznamenali. Čekala jsem jsem než ta hysterie kolem toho trošku pomine, abych rozhovor s maminkou mohla vydat. Jsem moc ráda, že se mi Lucia o tématu rozpovídala.

Lucko, napadlo vás někdy, že by vás mohl někdo odněkud vyhodit kvůli kojení?

Nikdy by mě to nenapadlo. Do teď jsem kojila všude – žiju s dcerou sama, spoustu věcí si musím zařizovat sama a dceru tudíž tahám všude sebou (matrika, sociálka, úřad práce, lékař, obchodní centra, korporátní sféra – bývalý zaměstnavatel, kavárny, bistra, restaurace, parky, tramvaje, autobusy, vlaky a kojím i za chodu – ať žije nosítko :)) Když byla dcera ještě maličká, musela jsem v zimě kojit dokonce na tramvajové zastávce na Náměstí Míru v Praze, protože dcerka se mi vzbudila hladem dřív než jsem plánovala :)
Jak většinou okolí reaguje na to, že kojíte? 

Dosud jsem se nesetkala s nikým, komu by kojení vadilo. Kojím sice diskrétně, ale bez šátku – dcera ho nemá ráda, což se jí nedivím – věřím tomu, že mít přikrytou hlavu u jídla není nic, co by bylo komukoliv příjemné.
Já pořád nechápu, že vás někdo mohl kvůli kojení z banky vyhodit. Můžete mi říct, co se vlastně odehrálo?

Šla jsem do RB v Paláci Astra neco vyřídit, čekala jsem ve frontě na pokladnu. Mám (v době incidentu) 13-měsíční dceru, která je kojená na požádání. Dala jsem si ji do klína, čelem k sobě, abych ji mohla diskrétně nakojit – z jedné strany zakrytá kočárem, z druhé jsem ji držela kolem ramen a z části ji zahalila svým svetrem. Byla jsem už unavená, tak jsem u kojení jen koukala před sebe a za pár minut se mi tam zjevil ochrankář, který mne hodně hlasitě upozornil, ať „přestanu exhibovat“. Na to jsem mu totálně překapená odvětila, že jen kojím svoje dítě a určitě neexhibuji. Zbytek rozhovoru jsem byla šokovaná, že se vůbec taková situace může dít. V podstatě mi vyhrožoval, že když nepřestanu kojit, nechá mě vyvést z pobočky. Takové chování (=kojeni) tam prý netolerují, mají to uvedeno i ve svém řádu a jelikož nejsem první takový případ, ví, jak má postupovat. Ani paní ředitelka pobočky rozhodně nepodporuje tohle chování … Já jsem opravu byla úplně vykulená z toho, co říkal. Co věta, to perla. Dcera tu situaci vnímala, odpojila se a koukala co se děje.
Když žádné argumenty nepomohly, tak jsem ji sbalila, s kočárem opustila pobočku a nakojila ji kousek od pobočky. Myslím, že to byla lavička v parku nebo zídka parčíku hned u prodejny hudebnin na Jungmannově náměstí.
Pak jsem se potupně vrátila, vystála si novou frontu. Jedna starší paní mě pustila před sebe, když viděla, že mi tam dcera u čekání ve frontě už neobratně běhá kolem. Když jsem odcházela a procházela kolem ochrankáře, bez emocí jsem mu řekla, že se způsob jakým se situace odehrála, byl pro mě velice ponižující a dalo se to říct i jinak. On mi odpověděl, že dle jeho názoru jeho reakce byla adekvátní a starší pánové ve frontě přede mnou, mu po mém odchodu poděkovali, že zasáhl, jelikož jim bylo nepříjemné, že kojím. To byl další šok, jelikož pánové mi nic neřekli, ale prý oslovili ochrankáře o „pomoc“. Moc mě šokovalo, že starší lidi, kteří by už měli vědět, na čem v životě záleží, mít nadhled a umět posoudit vážnost situace i dopad, měli problém s kojící matkou v jejich blízkosti… To vlastně nechápu do teď.

Pomohl vám vůbec někdo a jak na to reagovali další klienti banky?

Jediný, kdo mi v té nepříjemné situaci pomohl, byl mladý kluk ve frontě přede mnou, se skládacím kolem. Mladý muž se mě hezky, bezkonfliktně zastal a říkal ochrankáři: „Představte si, že máte hlad – vy si dáte sušenku a je to, ale dítě si ji dát nemůže … „. Právě on se zeptal, jestli alespoň nemůžu jít kojit někam poblíž do zasedačky nebo nějaké místnosti. Ochrankář ji automaticky zamítnul, že tam nic takového nemají a když chci kojit, musím tak udělat mimo pobočku banky.
Prý se vám z banky omluvili v dopise. Přemýšlíte nad změnou banky?

Banka se mi formálně omluvila prostřednictvím emailu psaného ombudsmankou RB. Co se změny banky týče, je pravda, že momentálně mám na ni „alergii“, ale na druhou stranu, do teď, co se bankovních služeb týče, neměla jsem s nimi problém. Když mi zbyde čas, začnu to řešit se svojí nezávislou finanční poradkyní, jestli se můj bankovní produkt z RB dá přenést do jiné banky.
Někdy mám pocit, že na cokoliv spojeného s mateřstvím se lidé dívají jako na problém. Můžete mi říct, jak vnímáte různé podniky a zařízení (restaurace/obchody/herničky atd.) v Česku? Jsou Češi naklonění k tomu, aby vycházeli maminkám vstříc nebo naopak?

Abych pravdu řekla, tak mám hezkou zkušenost tady v Čechách. Možná se podvědomě vyhýbám problematickým místům, ale paradoxně mám hezkou zpětnou vazbu zvlášť v od starých lidí, kteří hodně často navazují kontakt s dítětem / maminkou a jsou z toho moc příjemné chvilky, které hezky krátí dobu třeba někde v MHD. Mladší lidi větsinou koukají do mobilu … Co se míst týče, tak zrovna před týdnem jsem byla na Žižkově v jednom pavlačovém bistru, kde sice žádný koutek pro děti neměli, na požádání nás  ale hezky usadili do klidného koutu a hned tam byly i hračky pro děti, dětská židle – prostě, když se chce, dá se. To bylo milé překvapení.
Mohla byste mi ještě říct, co si myslíte o protestní akci, která vás měla podpořit a kdy do Reiffky přišly maminky hromadně kojit? Je to pro vás podpora? Nebo si myslíte, že kojení je natolik intimní věc, že tohle je přehnané řešení?
Jenom řeknu, že jsem ráda, že se něco děje. Ty názory ve společnosti na mou situaci byly různé, evidentně je to nedořešené téma a je tu prostor na něj upozorňovat a řešit ho. V pondělí jsem na akci nedorazila, jelikož je mi přednější dcera. Kolem 11h většinou spí a nechtěla jsem ji vystavovat zbytečnému stresu.
Milá Lucko, moc děkuji za rozhovor. 

 

Informace o autorovi

Tereza
Tereza
Autor s 511 příspěvky
Více informací o Tereza

Snažím se v životě nemalovat si černé scénáře. Proto mám ráda citát A. Lincolna: „Většina lidí je tak šťastná, jak šťastná se rozhodla být.“

2 Komentáře

 • Eva 2. května 2019 00:03

  Teď mě napadá, jestli nemohl být problémem věk dítěte? Možná, kdyby ochranka viděla malé miminko, že by nezasáhla? Nevím., nechci se jich zastávat. Jen 13 měsíční dítě je už celkem velké, má zuby a s největší pravděpodobností jí i jiné věci než mlíko. Takže třeba ovocná kapsička by to v těchlech případech vyřešila? Osobně jsem na veřejnosti nekojila, na úřadech, v bance nebo MHD by mi to bylo opravdu nepříjemné. Ale je to samozřejmě každého věc a pokud je kojení prováděno diskrétně, vykazovat z budov by se za to určitě nemělo. Nedávno nás ale s mužem zarazilo, když v restauraci dvou a půl letý chlapec, který celou dobu pobíhal mezi stoly, hrál si na zemi s autíčky a také s telefonem, přiběhl ke své matce s tím, že má hlad a ona před plnou hospodou vytáhla prso a ve stoje mu z něj dala napít. Takové chování mi přijde už za hranicí a určitě se dá vyřešit i jinak.

  • Tereza
   Tereza 3. května 2019 12:21

   Ahoj Evi :bye: Určitě souhlasím v tom, že když přiběhne 2,5 leté dítě, jak popisuješ, taky bych asi čuměla jak tele na nová vrata :unsure: Já tím, že jsem kojila jen pár měsíců u obou dětí, si neodvažuju soudit. Ano, kapsička by to třeba zachránila, ale třeba je zrovna Luciina holčička typ dítěte, které kojení uklidní. A každá z nás dělá pro své děti dle uvážení to nej :good: Rozhovor jsrm chtěla s Luckou dělat hlavně proto, protože mi vadí, jak se okolí k maminkám často chová. A pán z ochranky je pro mě hulvát. Tam je jedno, kolik je dítěti…. ;-)

Zanechte komentář

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)