29250685_1024531471057642_1017495298_o

Jak naučit dítě čistit zuby

Tak má Olí za sebou druhou návštěvu zubaře. A jsem na toho našeho rošťáka pyšná. Statečně nakráčel do ordinace, sedl si ke mně na klín a nechal se od paní doktorky bavit. Ukázala mu všechny přístroje a nástroje, které v ordinaci má, mohl si vyzkoušet každé tlačítko a mačkátko, co kde našel a vrcholem zábavy bylo pochopitelně, když ho povozila na zubařském křesle /při první návštěvě na to nedošlo, takže to byla premiéra :rose: /. Nahoru, dolů, nahoru, dolů… Myslím, že kdyby nebyli v čekárně další pacienti, vozí se tam doteď.  ;-) Trochu méně ho už bavilo, když musel otevřít pusu. Jenže naše zubařka je moc hodná a s dětmi to umí, takže nakonec tu svoji malou pusinku otevřel ani neví jak a dokonce nechal tu „paní v bílém“, aby mu zrcátkem koukla na zuby.  ;-)

Překvapilo mě, když říkala, že synovi chybí už jenom čtyři zuby, jinak je má komplet. Na to, že mu první zub začal růst až na osmi měsících, druhý až na deseti, to šlo pak rychle.  :scratch: Se silikonovým kartáčkem tzv. „prsťáčkem“, kterým jsem synovi čistila zuby do teď, jsme se rozloučili a přešli na klasický dětský kartáček. Olí si na čištění velmi rychle zvykl. Už s prsťáčkem držel jak přikovaný a teď, kdy má svůj kartáček, si to užívá ještě víc a svým způsobem je to pro něj už i rituál.  :heart:

Na kartáček mu dávám pastu asi jako hrášek /ale jen večer, teprve od dvou let mu ji začnu dávat i ráno, to kvůli množství fluoridů/. A než mu vyčistím zuby já, chvíli ho nechám, ať si je zkouší pucovat sám. Šmrdlá kartáčkem sem a tam, vycucá skoro všechnu pastu a poté nosí kartáček jen tak v puse a odmítá ho vyndat.  ;-)

Pídila jsem se po tom, jak nejlépe dítě čištění naučit a tady je pár tipů:

 • pomáhá zrcadlo – stoupněte si s dítětem před zrcadlo a veďte mu ruku /u prvních zubů se doporučuje čištění malými kroužky, nikoliv přejížděním vpravo vlevo/
 • dobře prý fungují pohádky a písničky, které o zoubcích vyprávějí /Olího ale pohádky, až na výjimky, zatím moc neberou :rose: /
 • velký efekt má napodobování rodičů při čištění zubů – což má u nás syn nakoukáno dost dobře – nejvíc ho baví ta rychlost :yahoo: , takže ručičkou hbitě pohybuje nahoru a dolů, ale kartáček je víceméně pořád na stejném místě, často už i mimo pusu  :rose:
 • pokud máte holčičku, můžete zkusit pořídit kartáček i její panence, hned bude čištění zábavnější /pokud máte chlapce, tak třeba nějakému plyšákovi, i když Olího třeba plyšáci vůbec nezajímají ;-) /

Co mě zaujalo, že dítě je schopné, samo si pořádně vyčistit zuby teprve od 10-12 let. Do té doby je prý pomoc rodičů nutná.

Informace o autorovi

Mirka
Mirka
Autor s 352 příspěvky
Více informací o Mirka

John Lennon: "Láska je odpověď." Mirka: "A produktem lásky je nový život...se spoustou otázek."

5 Komentářů

 • Nikola Doktorová 19. března 2018 07:59

  Paradni rady, ale ted co se vztekajicim se ditetem? nepomaha nic, enmmjen kdyz mu necham kartacek a on si ho pozuzlava. Zuby nevycisti jen s kartackem chodi a cuca ho…..a to ze zacatku nebyl zadny problem. I vzor ma myslim dobry….

  • Nikola Doktorová 19. března 2018 08:00

   Paradni rady, ale ted co se vztekajicim se ditetem? nepomaha nic, jen kdyz mu necham kartacek a on si ho pozuzlava. Zuby nevycisti jen s kartackem chodi a cuca ho…..a to ze zacatku nebyl zadny problem. I vzor ma myslim dobry….

  • Mirka
   Mirka 19. března 2018 11:38

   Zdravim, Nikolo. Zkusila bych jit od toho, maleho nechala, at se zabavi necim jinym a za nejakou dobu to zkusila jinou cestou. Vetsinou tenhle zpusob u nas zabira, kdyz syn neco nechce. Tak uvidite. Ale vydrzte, urcite se to zlomi. ;-) Drzim palce! :bye:

 • Martina G. 20. března 2018 12:55

  Dobrý den, my jsme doma také měli problémy s čištěním zoubků a dcera si kartáček nenechala vůbec dát do pusy. Nám pomohlo toto: Dceři jsem dala svůj zubní kartáček a řekla jsem ji ať mi vyčistí zoubky, začalo ji to tak bavit, že potom mi i ona dovolila ji vyčistit zoubky zubním kartáčkem. Dnes už ji čistím zuby pouze já a zkouší to už i ona sama. Mě už zuby nečistí :yahoo: . Pokud mohu dát tip na zubní pastu, jsem velmi spokojená se zubní pastou od značky Attitude, je sice drahá, ale neobsahuje žádný fluorid.

  • Mirka
   Mirka 20. března 2018 13:30

   Marti, dobry den! To je skvely napad! :heart: Tak jste to vzaly pri jednom. ;-) Moc dekujeme za tip i na zubni pastu! Uzasny! :heart: Mejte se krasne! :bye:

Zanechte komentář

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)