mmr

Vakcína Priorix: Máme se opravdu bát?

Priorix. Mám pocit, že to je snad noční můra každé mámy. Ze všech stran jsem slyšela „Neočkovat.“ „Radši počkáme.“ „Očkovat nebudu.“  Když jsem se zeptala mojí mamky, která pracuje jako dětská zdravotní sestra, jak u nich probíhá očkování a jaké jsou na něj reakce, jestli se mám bát a nebo ne, řekla mi, že na požádání maminek, místo v patnácti měsících očkují třeba až v osmnácti měsících nebo až ve dvou letech, ale že děti tuhle živou vakcínu zvládají většinou mnohem lépe než Hexu nebo třeba Prevenar a často u nich není ani zvýšená teplota. Tak jsem si řekla, že to Emilce také posunu až na dva roky.

Mám kamarádky, které mají třeba tříleté dítě a dosud ho touto vakcínou očkovat nenechaly, pak mám ale také kamarádky, co v roce a půl naočkovaly bez mrknutí oka a jejich děti opravdu neměly ani zvýšenou teplotu. Včera jsem vám přinesla rozhovor s dětskou lékařkou Ilonou Pospíšilovou o tom, jak dětem pomoci v akutních případech První pomoc dítěti: Alergie, horečka, spolknutí předmětu. No a na očkování Priorix se jí prostě nešlo nezeptat.

Můžete mi říct něco málo o očkování Priorix?

Priorix neboli očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím je snad nejvíc obávaná vakcína, protože je tzv. živá, to znamená, že obsahuje oslabené vakcinační viry. Maminky se proto obávají silnější nežádoucí reakce.

Víte ale proč se na to ptám?

Ano, spousta maminek se bojí, že to očkování způsobuje autismus, ekzem či astma.

A bojí se právem?

Tyto studie vycházely ze smyšlených dat. Konkrétně za to může britský lékař, který v prestižním časopise publikoval práci, která ukazovala na spojení tohoto očkování s autismem a onemocněním střeva. Později se vynořila zpráva, že šlo o podvod. Ve vědeckých studiích se nikdy nenašel důkaz o tom, že očkování vyvolává autismus. Tato informace se přesto stala jedním z nejčastějších mýtů. Samozřejmě je to ale zátěž pro organismus. O tom žádná.

Jak velká zátěž? Můžete ji k něčemu přirovnat?

Očkovací látka se podobá původcům infekce a aktivuje imunitní systém, aby si vytvořil potřebné protilátky a imunitní paměť, které pak děťátko před danou infekcí chrání. Zjednodušeně se dá očkování připodobnit k prodělání infekce. S tou je však vždy spojeno riziko závažnějších průběhů, komplikací a dlouhodobých následků. Očkování organismus nezatěžuje ani zdaleka tak, jako samotná infekce a její léčba.

Když už se bavíme o očkování, jaký máte vlastně názor na nepovinné vakcíny?

To je otázka, kterou musí každý rodič zvážit. Jedná se  o vakcíny proti onemocněním, která jsou buď méně častá, méně závažná nebo je jejich riziko více individuální. Např. očkování proti klíšťové encefalitídě… Setká se to dítě s klíštětem? Kolikrát do roka? Vyplatí se mi to, nevyplatí? Očkování proti rotavirům nebo třeba očkování proti planým neštovicím… Dítě s ošklivým atopickým ekzemem bych určitě očkovala, protože pokud do toho dostane neštovice, tak průběh bude mnohem komplikovanější. Dále sem patří například očkování proti pneumokokům, meningokokům, lidskému papilomaviru. Meningokoková infekce patří ke smrtelným chorobám a dokáže být velice rychlá, tam bych to očkování skutečně pečlivě zvážila.

Jak očkujete / neočkujete vy? Podělte se s námi o váš názor ;-)

Mimochodem: Stále u nás probíhá soutěž s Kubíkem

Informace o autorovi

Tereza
Tereza
Autor s 456 příspěvky
Více informací o Tereza

Snažím se v životě nemalovat si černé scénáře. Proto mám ráda citát A. Lincolna: „Většina lidí je tak šťastná, jak šťastná se rozhodla být.“

10 Komentářů

 • Jana 14. března 2018 07:38

  Moji oba kluci byli po Priorixu bez reakce, ale preventivně jsem jim dávala homeopatika. :good:

  • Tereza
   Tereza 17. března 2018 13:27

   Jani, taky dávám vždycky před očkováním homeo ;-) :good:

 • Zdeňka 14. března 2018 13:34

  já zatím u obou dětí a všech očkování taky úplně bez reakce.

  • Tereza
   Tereza 17. března 2018 13:27

   Tak to je bezvadný ;-)

 • Týna 16. března 2018 06:36

  Mojeje dvě děti taky priorix zvladli bez reakce. Holka mela teplotu po posledni hexavakcině.

 • První pomoc dítěti: Alergie, horečka, spolknutí předmětu – Matky v nesnázích
  18.3.2018 - 17:44

 • Andy 20. března 2018 11:15

  Malýmu je 15,5 měsíce, před 14 dny byl na očkování priorix, včera až měl zvýšenou teplotu a v noci sebou házel, ale nevím, zda to mám ještě spojovat s očkováním, dr. NÁM řekla, že na druhou dávku ve 2 letech, přitom je nová vyhláška, že až v 5. Tak nechápu důvod, proč ji nechce dodržet, ale každopádně ji řeknu, že ve 2l ho očkovat nenechám, všechny kamarádky, co mají jinou lékařku, tak to mají také v 5l.Tak ať to naši bobánci dobře snáší :heart:

 • Ivana Silná 22. září 2018 14:54

  Syn (21 měsíců )je po očkováni priorixem 12 dnů, už 4 dny vysoké teploty a dnes se osypal jako při spalničkách , chjo. Vůbec nevím jak dlouho mám čekat, ze to potrvá.

  • Tereza
   Tereza 22. září 2018 21:22

   Ivanko, probíhá to u vás bohužel stejně jako u nás. 12 den začala mít Emilka skoro 40 a pokračovalo to další dva dny. Budila se ráno už s 39 horečkou. Horečky skončily až po třech dnech a pak se osypala. Osypání zmizelo za další dva dny. Nahlašte to své dětské lékařce. Já to nahlásila a řekli nám, že kvůli takové silné reakci je možné, že získala už hodně protilátek a tedy ji nebudou muset už očkovat v pěti letech. Držte se ;-)

Zanechte komentář

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)