27786536_1000796360097820_675704165_o

První krůčky: Proč je dobré dítěti nepomáhat

Jsem pyšná máma. Olí udělal své první krůčky. :heart: Minulý týden, když byl nemocný se zánětem středního ucha a trávili jsme celé dny doma, se to stalo. Byl večer a pomalu jsem ho šla ukládat ke spánku. Ještě jsme si chvíli hráli, když se najednou těma svýma malinkýma nožičkama odhodlal na svůj první „špacír v životě“. První krůček, druhý, třetí…každým dalším nabíral větší jistotu a radoval se, že jde a sám. Napoprvé udělal asi deset kroků a skončil u zrcadla, ve kterém se prohlížel, jak mu to chodí. Byla to s ním legrace. :rose: Myslela jsem si, že po třech čtyřech krůčcích pokrčí nohy a sedne si na zem /přece jen to je fuška :rose: /, ale překvapil mě. Dokonce jsem během té jeho premiéry stihla zavolat na manžela, aby rychle vstal od večeře a šel se podívat. ;-)
Olí začal chodit na roce a půl. Moc se nějak nepídím potom, jestli je to akorát nebo si dával spíš načas, ale nezáleží na tom. Každé dítě je jiné a každé má svůj čas, kdy k tomu dospěje. Musím říct, že jsem si vlastně nikdy neříkala: „Už aby lezl, už aby seděl a ani, už aby chodil.“ Všechno tak strašně rychle letí, že si chci každé jeho období co nejvíc užít. A věděla jsem, že až bude chtít, přijde na to sám. ;-)
Je známo, že když dítě začne obcházet nábytek nebo před sebou tlačit hračky, že to ještě není samostatná chůze, a že když dítě začneme vodit za ruce, aniž by ještě samo chodilo, že mu tím měníme těžiště a že sice dělá kroky, ale nesprávně. Navíc do budoucna by mu to mohlo způsobit i problémy se zády. A taky se říká, že voděním za ruce mu pozastavíme jeho přirozený vývoj. Nejsem žádná fyzioterapeutka ani doktorka, ale jako každá máma jsem se o to zajímala a zajímám a proto jsme se tomu doma vyvarovali.
Ono to teda strašně láká, když vidíte, jak by se to tomu mrňouskovi líbilo, že bychom ho vodili za ruce a on by mohl s naší pomocí už dávno cupitat, kam se mu zlíbí. Ale dětem nejvíc pomůžeme, když jim vůbec nebudeme pomáhat. Říká se to tak, ne? ;-)
Potom, co se Olí odhodlal k prvním krůčkům, si dal dva dny v chození pauzu. Nechtělo se mu. Až o pár dní později koukám, jak se přidržel židličky, jakoby se od ní „odrazil“ a s mírným vrávoráním a menšími přestávkami vyrazil na mini túru po bytě. Vybavila jsem ho jen protiskluznými ponožkami. ;-) Zatím se ještě sám ze země nezvedne, takže si pokaždé nějakou tu oporu najde. Hračky, židli, stolek, cokoliv. Ale má z toho legraci a baví ho to. Hlavně, když si „kecne“ na zem a zakřičí „bác“. :rose:
A protože teď už ten náš „malej“ turista doma piluje stabilnější a ladnější chůzi, pomalu se chystám, koupit mu jeho první boty v životě. Ale o tom až třeba někdy příště. :bye:

Informace o autorovi

Mirka
Mirka
Autor s 402 příspěvky
Více informací o Mirka

John Lennon: "Láska je odpověď." Mirka: "A produktem lásky je nový život...se spoustou otázek."

Zanechte komentář

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)