A81X7152

Jak vysoké bude vaše dítě? Spočítejte si to!

Když se Olí narodil, byl hodně drobný. Nepřekvapilo nás to, protože mi už v těhotenství říkali, že nebudeme mít žádného obříka, když jsme prý s mužem oba menší. /Mimochodem má to své výhody. Třeba v letadle se na sedadlech nemusíme kroutit jak paragraf a let přečkáme daleko pohodlněji než nějaký dvoumetrový člověk, takže létáme docela rádi. ;-) / I tak mi ale vzhledem k Olího porodní váze 2,69 g přišla jeho výška 49 cm docela slušná. Nečekáme ale, že náš syn bude jednou nějaký čahoun. ;-)

Když jsme se bavily s kamarádkami, říkaly, že si ze zvědavosti výšku svých dětí spočítaly. Já moc na tyhle věci nedám, ale ze srandy jsem si to taky zkusila. „Vygůglila“ jsem si, jak se výška dítěte počítá a vyšlo nám, že Olí by měl v dospělosti nejpravděpodobněji měřit 172,5 cm. S 95% pravděpodobností by měl dorůst do výšky v rozmezí 164 – 181 cm. Snad se do toho vejde. :heart:
A jak se přesně budoucí výška dítěte počítá /na inernetu jsem našla spoustu odkazů, ale všechny mají stejný způsob výpočtu/:
Cituji „pana Googla“: „Rozdíl průměrné výšky mezi dospělými muži a ženami je 13 cm. Proto k tělesné výšce rodiče stejného pohlaví přičteme výšku druhého rodiče zvětšenou (u chlapců) nebo zmenšenou (u dívek) o 13 cm. Součet poté vydělíme dvěma. Získáme nejpravděpodobnější dospělou výšku dítěte. Rozmezí, do jakého doroste naše dítě s 95% pravděpodobností, získáme, pokud k výsledku přičteme i odečteme 8,5 cm.“
Pro lepší pochopení jeden konkrétní případ:
Aničky tatínek měří 182 cm, maminka 174 cm. Jaká bude dospělá výška Aničky?
174 + (182 – 13) = 343
343 : 2 = 171,5
171,5 + 8,5 = 180 /maximální výška Aničky/
171,5 – 8,5 = 163 /minimální výška Aničky/
Nejpravděpodobnější výška Aničky bude 171,5 cm. A s 95% pravděpodobnostní doroste do výšky mezi 163 a 180 cm.
Mimochodem, věděli jste, že budoucí výšku dítěte ovlivňuje hned několik faktorů? Zásadním je určitě pohlaví /většinou jsou muži vyšší než ženy/, správná životospráva, dostatek pohybu, dědičnost a bohužel i některé choroby.
Tak co, zkusíte taky počítat? ;-)

Informace o autorovi

Mirka
Mirka
Autor s 404 příspěvky
Více informací o Mirka

John Lennon: "Láska je odpověď." Mirka: "A produktem lásky je nový život...se spoustou otázek."

Zanechte komentář

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)