IMG_1064

Stříhání nehtů u batolete: Co pomůže a co už ne

Tak jsem včera synovi opět stříhala nehty. Dělám to tak dvakrát do týdne. Ne, že by rostly takovou rychlostí /i když někdy mám pocit, že jo/, ale často je má od hraček a všeho, co bere do ruky, zatržené a ulomené, takže škrábnout se do obličeje může jedna dvě. Mimochodem, záděry se dětem dělají často a tady se dočtete, čím je synovi třeba „léčím“ já: Jak snadno zbavíte miminko záděrky.

Stříhání už ale není taková pohodička, jako když byl Olí ještě miminko. Tehdy, když celé dny prospal, to šlo dobře. Vítr jsem z toho nikdy neměla, i když jsem věděla, že stříhat nehty na takových malých prstech, chce hodně opatrnosti. Už v porodnici nám sestry říkaly, že by se dětem měly nehty stříhat ve spánku. A je fakt, že tehdy to syn snad ani nepocítil. Terka o tom, jak „na tajňačku“ stříhala nehty svojí Emilce, psala v článku tady: Jak jsem v noci tajně stříhala….

Teď, když je Olí starší, tak se už jen tak oblafnout nenechá. Vlastně ani nevím, jestli by se mělo i u ročního dítěte stříhat pořád ještě ve spánku, ale to si dost dobře nedovedu představit. Syna probudí kdeco, takže, abych mu vzala ruku a začala mu stříhat nehty, je tak trochu „science fiction“.

Jak se tedy stříhá u nás:

 • Konec pravidelnosti! Ještě donedávna jsem mu stříhala nehty při koupání, teď už stříhám kdekoli a kdykoli. Jakmile se blíží moje chvíle, jdu na to! Například, když se syn zabaví hračkou nebo /a to dělám jen velmi nerada, ale tady to výjimečně toleruju/, se zadívá na televizi. Hlavně na reklamy. :rose:
 • Jestli máte dítě zhruba ve stejném věku, které si nechá v klidu ostříhat nehty a drží, dokud neskončíte, tak vám gratuluju! Olí mezitím stačí dvakrát přelézt z pokoje do pokoje, z botníku vytahá šest párů bot a doleze si pro svůj kartáč na vlasy, aby se učesal. /Naučil se to před pár dny, tak je to teď jeho oblíbená činnost.  ;-)   Manžel říká, že to má po mně, ale to by bylo na delší vyprávění, tak o tom třeba někdy příště. :rose:  /
 • Stále používám kulaté nůžky. Musím říct, že nikdy jsem je víc nepotřebovala, jako teď. Ani když se syn narodil. Kdykoliv je vezmu do ruky, zbystří a okamžitě se po nich natahuje. Takže kulaté jsou u nás stále „in“. :yes:
 • Využila jsem toho, že syn začal všechno opakovat. Takže často pomáhá i to, že si nejdřív „jako“ stříhám nehty já a pak si nechá ostříhat nehty i on. Jenže to „jako“ už mi taky „nebaští“, takže jsem si je začala stříhat doopravdy a momentálně mám asi nejkratší nehty, co jsem kdy měla /možná na základce jsem takové nosila :scratch: / a o nějakých elegantně pěstěných nehtech si můžu nechat zatím jen zdát. Ale, když to zabírá… :heart:

A jak stříháte doma vy? ;-)  

 

Informace o autorovi

Mirka
Mirka
Autor s 402 příspěvky
Více informací o Mirka

John Lennon: "Láska je odpověď." Mirka: "A produktem lásky je nový život...se spoustou otázek."

2 Komentáře

 • Květa Novotná 17. srpna 2017 15:17

  Rozárce je rok a stříhám jí od začátku špičatými nůžkami na přebalováku v koupelně. Zkoušela jsem i stříhání ve spánku, ale ta naše holčička měla už od narození tak lehké spaní, že ji vždycky vzbudilo už jen to že jsem ji vzala za ruku. Takže stříhám následovně. Rozinku svléknu do naha, to je základ. Nahé je rádo každé miminko i batole a tak má dobrou náladu. Položím ji na záda na přebalovák a ze strany u ruky, kterou stříhat nehodlám dám nejrůznější lákadla. Pak jí vezmu druhou ruku a začnu stříhat zatímco ona bere svojí volnou rukou nastražená lákadla, prohlíží je a háže je různě po okolí a do umyvadla. Pak celou proceduru zopakuju na druhé ruce. Pak jí dám něco co ji zvlášť zajímá a ostříhám jí nehty na nohách. Jako lákadla používám věci, které jí jinak na hraní nedávám. Mám pro tyhle účely například svoje barevné látkové gumičky do vlasů, vypláchnuté lahvičky od šamponů a tělových mlék. Fantazii se meze nekladou. Jen je důležité, aby to bylo barevné a pro Rozárku dost zajímavé alespoň po dobu, kdy stříhám. Takhle to vypadá jako pohodička, ale není to snadné. I tak se u toho samozřejmě kroutí jak had, ale už je takhle naučená a i když to občas trochu obrečí, protože musí ležet na zádech a nemůže si dělat co chce (třeba skočit do vany, nebo rovnou na dlažbu v koupelně) tak to má své výhody nemusím za ní někde pobíhat jak blázen a netrvá to půl dne.
  Ovšem jak všechny mámy dobře vědí, každé dítě je jiné a platí na něj něco jiného, takže ani tahle metoda nebude na všechny děti účinkovat.

  • Mirka
   Mirka 17. srpna 2017 23:05

   Květuško, děkuju za vaši reakci. Máte to evidentně už s dcerkou zmáknuté, to je fajn. :good: U nás by syn jen tak na zádech neležel, proto je to u nás hodně akční, ale nakonec to taky nějak dáme. :rose: Jinak já jsem mohla stříhat nehty synovi ve spánku jen, když byl malinký, teď už je to taky nemožné. Hned je vzhůru a cítí, že ho beru za ruku. :heart: M.

Zanechte komentář

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)