16237860_747346755442783_453403952_n

Kdy a jak pořídit miminku cestovní pas

Čas dovolených se blíží. Tohle téma už včera Terka svým článkem otevřela (Že jste článek nestihli? Nesmutněte, tady je: Kam jet na dovolenou s malým dítětem?). ;-)  I my s mužem už plánujeme, přemítáme, rozebíráme, všechno samozřejmě s ohledem na syna. Odteď to ani jinak nebude. :heart: Hodlám si to své dítě pořádně užít, dokud nepřijde den, kdy syn vyroste a řekne: „Mami, tati, dovolená s vámi je nuda, letos už jedu s kámošema.“ :rose:  

Než se ale na dovolenou vypravíme, nechali jsme Oliverkovi udělat cestovní pas. Byla jsem zvědavá, jak to probíhá. Jak ho vyfotí, když nesedí? A budou takhle malé dítě vůbec fotit? Ano, budou.  ;-) Přišli jsme tam a šli hned na řadu, takže žádné fronty a nervózně přešlapující a pokašlávající lidé. Paní za ,okýnkem´ mi položila otázku: „Máte svoji plenu?“, „Na co potřebuju plínu u žádosti o pas?!“, blesklo mi hlavou. Záhy jsem se to dozvěděla. Stoupla jsem si za židličku, na které obvykle sedí žadatel a půjčenou bílou plenu jsem si měla přehodit přes hrudník a břicho. Vzala jsem si Olího a zády ho přiložila na své břicho, takže měl hlavičku směrem k okénku. Já si na poslední chvíli upravila ještě vlasy a nahodila úsměv číslo deset, jako kdybych měla být na té fotce taky vidět  a nesloužit v tu chvíli jen jako držák miminka, aby mohlo být vyfoceno. „Může být?,“ ptala se mě paní, když na mě natočila monitor počítače, jestli jsem s fotkou syna spokojená. Byl tam krásně. Úplný model. :heart: Souhlasila jsem a mohli jsme jít. Netrvalo to všeho všudy víc jak deset minut.

Každopádně tady jsou nějaké postřehy, které by vám mohly pomoci, pokud se chystáte pas vašemu děťátku pořídit:

 • O pas zažádejte na příslušném úřadě (městském, obecním,…).
 • K žádosti o pas pro dítě potřebujete jeho rodný list a občanku jednoho z rodičů. Pokud máte miminko, vezměte si s sebou raději i tu už zmiňovanou bílou plenu. ;-)
 • Zažádejte o pas pro vaše miminko s dostatečným předstihem, neboť na jeho výrobu mají lhůtu 30 dní. I když obvykle bývá k vyzvednutí už po 14 dnech.
 • Pas pro dítě stojí 100 Kč.
 • Pokud ho pro vaši ratolest potřebujete v kratší lhůtě než je 30 dní, připravte si 2000 Kč. Pak vám ho připraví do 6 dnů.
 • Zařiďte pas s předstihem, vyhnete se frontám lidí (hlavně před letními prázdninami), kteří zařizují cestovní doklady na poslední chvíli.
 • Jeden z rodičů žádost podepíše a je hotovo. :yahoo:
 • Pas pro dítě platí 5 let. Přiznám se, že to mě hodně překvapilo. Řekla bych totiž, že takhle malé dítě mění podobu snad každý den. :rose:

Už jste nechávali dětem dělat pas a jaká je vaše zkušenost?  :bye:

IMG_7452

 

Informace o autorovi

Mirka
Mirka
Autor s 393 příspěvky
Více informací o Mirka

John Lennon: "Láska je odpověď." Mirka: "A produktem lásky je nový život...se spoustou otázek."

4 Komentáře

 • Žaneta 25. ledna 2017 14:25

  Také mám již cestovní pas. Malý z toho nebyl nadšený a po opětovném naléhání, že má být vidět hlavička a ne jenom bradička (máme ducánka), se nám po narovnání a křečovitém držení pozvracel. Na fotce není nic vidět a náš chlapák se může pyšnit s pasem a odletět kamkoliv s nadšenými rodiči cestováním ;-)

  • Mirka
   Mirka 25. ledna 2017 22:23

   Tak to jste měli o něco složitější, Žanet. Ale hlavně, že to máte na nějakou dobu za sebou a můžete cestovat. ;-) Přeji samé příjemné a pohodové zážitky z cest. A díky za příspěvek! :bye:

 • Jitka Kubišová 27. ledna 2017 20:25

  Osobně si myslím, že je lepší a zákon i říká, že fotografie se má podobat s realitou. U dítka bych nečekala pět let, alespoň ne u kojence.

  • Mirka
   Mirka 27. ledna 2017 22:01

   Taky myslím, že bude potřeba výměna za krátkou dobu, Jitu. ;-) Pokud teda budeme mít v plánu někam cestovat. ;-) :bye:

Zanechte komentář

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)