Šiklův mlýn 26.7.-28.7.2013 001

Cestování s dětmi nemusí být sci-fi

Pokud jste byli zvyklí na cestování (my ho s Terkou přímo milujeme :good: ), není třeba se v něm po narození miminka nijak omezovat. Naše čtenářka a pravidelná přispěvatelka Ála Vítková sepsala tipy, jak jednoduše a pohodlně poznat spoustu úžasných míst, aniž byste čekali, až dítě vyroste nebo to maličké odložili u příbuzných nebo chůvy.

Je spousta lidí, kteří si myslí, že narozením dítěte končí období cestování, užívání si. Hodně to ovlivňuje i naše okolí, které jen tak mimochodem pronese: „Jen si užívejte, dokud nemáte děti, pak už to nepůjde.“…  Je pravda, že s příchodem dítěte (dětí) poněkud pozmění způsob trávení volného času, je to logické, ale rozhodně to není žádná tragédie, alespoň tedy pro většinu z nás. Pokud jste byli před porodem akční, stále někde cestovali, cestování po porodu omezovat nemusíte, jen je nutné se pořádně a pečlivěji na cestu připravit. V dnešní době už není žádný problém s malým miminkem vycestovat do zahraničí, dokonce mám známou, která tvrdí, že její nejlepší dovolená s dítětem byla ta první, když letěli do Egypta s čtyřměsíční holčičkou.

Hlavní pravidlo pro cestování s malým dítětem je: Co zvládne maminka, zvládne miminko také! Protože miminko vše získává z maminky, včetně stresu a nervozity. Když je maminka přesvědčená, že cestu zvládne, je v pohodě a na vše nachystaná, rozhodně bude cesta pohodová a bez komplikací a na vzdálenosti už tolik nezáleží.

Cestování autem je asi nejčastější a přináší s sebou komfort, který mnoho rodičů ocení. Můžete kdykoliv zastavit, odpočinout si, protáhnout se a pokračovat v cestě podle své potřeby.

Pár tipů, které se nám osvědčily, nebo na které jsme (stylem pokus x omyl :rose: ) přišli, co nezapomenout a jak cestu autem zvládnout v pohodě:

. Pořádně promyslete a naplánujte trasu, zkuste se vyhnout silnicím, kde hrozí čekání v kolonách, případně si vezměte navigaci. Nečekané zakufrování není nikdy příjemné, natož s malým dítětem v autě.

. Pokud plánujete delší cestu, vyjeďte na noc. Dítě (malé i větší) prospí většinu cesty a není to pro něj tak náročné.

. Umístěte do oken stínidla ještě před cestou (případně zavřete do okna plenu – spousta lidí to stále dělá :yes: ), aby na dítě nesvítilo sluníčko – je nepohodlné to řešit, až když dítě začne plakat, že na něj svítí přímé slunce.

. Dítě oblékněte do pohodlného, volného a vzdušného oblečení, aby mu nebylo horko a nezapomeňte slabou dečku na přikrytí.

. Mějte při ruce náhradní oblečení, dostatek plen, vlhčené ubrousky, přebalovací podložku, papírové kapesníčky a hračky, které dítě rozptýlí.

. Pořiďte novou hračku, kterou dítěti dáte až v průběhu cesty. Zabaví se na delší dobu, než s hračkou, kterou už zná.

. Připravte si dostatek jídla a pití. Pro miminko, které už nekojíte, je dobré mít horkou kojeneckou vodu na přípravu mléka v termosce, protože se může stát, že budete muset zastavit někde, kde nebude možnost mléko ohřát.

. Kočárek nedávejte na dno kufru, je možné, že si budete muset cestou udělat delší pauzu a s dítětem se chvilku projít.

Máte další tipy, které se při cestování s děťátkem hodí? Dejte nám o nich vědět.  :bye:

20160505_192604

Foto: osobní archiv Aleny Vítkové

 

 

Informace o autorovi

matkyvnesnazich
matkyvnesnazich
Autor s 50 příspěvky
Více informací o matkyvnesnazich

2 Komentáře

Zanechte komentář

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)