aut

Jízda autem s dětmi: Vše, co potřebujete vědět o bezpečném cestování

Tak tohle je téma, o které se, troufám si říct, zajímá snad každý rodič. Řešíme typy vajíček, autosedaček, to, zda jsou otočné, neotočné, do kdy mají být proti směru jízdy, po směru jízdy, v jaké cenové relaci jsou ty nejlepší a podobně. Často mám ale pocit, že pak spousta lidí chybuje v úplně základních věcech a zbytečně tak ohrozí život svého dítěte. Když se nám narodila Emi, pořídili jsme k vajíčku i ISOFIX a automaticky jsme ji vozili za sedadlem spolujezdce, protože jsem slyšela, že tam je to pro dítě nejbezpečnější. Vzhledem k tomu, že muž pracuje jako reportér a nehod už točil docela dost, ani mi ji nikde jinde vozit nedovolil a já ani žádné jiné místo neřešila.

Teď se nám narodil druhý potomek a od prvního dítěte až sem ke druhému jsem často slyšela, kolik maminek dává vajíčko na sedadlo spolujezdce řidiče. Pokaždé mě to překvapilo. Vždyť já velkou část mého života (i než jsem měla děti) o sedadle spolujezdce slýchala jako o sedadle smrti. Takže mě trochu dostávalo, že tam někdo dá dítě. Důvody jsem většinou slýchala takové:

„Abych ho měla blíž, kdyby něco potřebovalo, abych mu mohla cokoliv podat, abych na něj viděla….“ Chápu – nechcete ho nechat křičet, když na to přijde. Ale! Jak se dá ten prcek vlastně během řízení uklidnit? Podle mě nijak, pokud se chceme opravdu soustředit na jízdu. Nechci dělat chytrou, ale když řídím, někde vzadu v hlavě se bojím, že by do nás mohl někdo narazit, takže se dívám dopředu a když Emi tehdy jako miminko začala brečet, radši jsem zastavila a na sedadlo za spolujezdcem se šla prostě podívat, co se děje, nachystala z termosky mléko, nandala dudlík nebo co já vím. Udělala jsem to, co potřebovala. Ale ne za jízdy.  Jako ztrátu času jsem to nikdy nebrala. A teď, když jsem říkala, že druhé dítě budu vozit za řidičem, kolikrát mi okolí odpovědělo udiveně: „Ty ho nebudeš mít vedle sebe?“ ..a pak následovala opět ta věta: „Já ho vozila u spolujezdce, tys před tím vozila Emilku jinde, jo?“ 

Plus teda ještě další věc: Vždycky mě málem vomejou, když slyším, že někdo jezdí s dítětem autem v náručí! Možná vyzním vůči mým dětem málo empaticky, ale radši budu, když si trochu fňuknou, že nechtějí v sedačce být (i když to fakt nevím, co by se muselo stát), ale já budu mnohem radši za tohle než abych je vozila v náruči a ohrožovala je tak na životě.

A vlastně proto mě napadlo napsat tento článek a abyste neřekli, že si tady nějaké své názory cucám z prstu, oslovila jsem ty nejpovolanější. Samotnou mě totiž začalo zajímat, co je tedy správně a co špatně. Protože podle zákona je povoleno vozit děti vepředu. ;-) Takže čistě teoreticky: Že by to nebezpečné tedy nebylo?

K tomuto tématu mě také dohnal už zmíněný isofix. Pořídili jsme Mikymu nové vajíčko, protože u toho prvního mi vadilo, že tam Emilka, jako čerstvě narozené miminko, měla kolem sebe až moc prostoru. S novým vajíčkem řešíte pochopitelně i nový ISOFIX. Není to zrovna levná záležitost a nedávno se ke mně donesla informace, že připoutání vajíčka pouze pásy bez ISOFIXU, zaručuje dítěti úplně stejné bezpečí jako zacvaknutí na ISOFIX. Leželo mi to v hlavě. Kdyby to tak bylo, peníze bych radši investovala do něčeho jiného… Na co by se ale jinak tahle věc vyráběla? Moc mi to nejde dohromady. Takže teď už dotazy na Besip. To ať neřeknete, že si to cucám z prstu  ;-)

Jaký je rozdíl, co se týče bezpečí, u dětské autosedačky pro novorozence, připoutané pouze pásy a autosedačkou zabezpečenou ISOFIXem?

Při montáži dětské sedačky do automobilu vždy dbejte na návod k použití! Sedačka musí být uchycena bezchybně. V případě správného upevnění sedačky podle návodu, jsou obě varianty upevnění autosedaček bezpečné. Nicméně využití autosedačky se systémem ISOFIX minimalizuje riziko nesprávné montáže. Montážní chyby při této technice jsou prakticky vyloučeny. Je-li to ve Vašem autě možné, měli byste ISOFIX-sedačku používat. Dětské autosedačky upevněné pomocí bezpečnostních pásů jsou často upevněny a používány nesprávně, čímž se výrazně snižuje ochrana dítěte při nehodě.

Když dojde k nehodě, jak se chová autosedačka připoutaná pouze pásy a jak autosedačka, která je zabezpečená ISOFIXem?

Oba systémy jsou bezpečné při správném upevnění. Systém ISOFIX zajišťuje pevné a trvalé spojení mezi autosedačkou a vozidlem.

Kde v autě by měla být autosedačka pro novorozence a děti do 13 kilo umístěná?

Kojenci musí být přepravováni v sedačce (skořepině), která umožňuje transport v pololeže. Upevňují se vždy v poloze proti směru jízdy. Doporučujeme sedačku upevňovat vždy na zadní sedadlo automobilu.

Chcete-li sedačku umístit na přední sedadlo, nesmí být na tomto místě aktivní airbag. Nelze-li vypnout, nikdy tam sedačku neumisťujte. Aktivní airbag je pro dítě smrtelně nebezpečný!

 

V čem rodiče při cestování s dětmi chybují nejčastěji?

1. Nedostatečné připevnění

Dětská sedačka se nehodí k autu nebo k dítěti. To znamená, že při nákupu nebyla vyzkoušena nebo doporučení bylo špatné

2. Chybná montáž

Velmi často spočívá v tom, že se při montáži nepostupovalo přesně podle návodu.

3. Příliš volně montované sedadlo, příliš volně připoutané dítě

Tento problém se nejčastěji vyskytuje u dětských lehátek (ošatek) a u systému „kalhotových šlí“. Na jedné straně není dětské sedadlo uchyceno popruhem ke karoserii co možná nejpevněji a na druhé straně je dítě upoutáno sedadlovými popruhy příliš volně.

Na co bychom měli brát zřetel, když sedáme s dětmi do auta? (když samozřejmě pomineme klasiku jako je nepít alkohol a nebrat drogy)

Když umísťujete dětskou sedačku do auta, vždy se řiďte přiloženým návodem. Ujistěte se, že dětská sedačka je správně umístěna vždy, když ji chcete použít. Vždy si ponechte kopii návodu pro umístění autosedačky v autě. Pokud je sedačka správně připoutána, nedá se s ní téměř pohnout.

Vždy se přesvědčte, že dítě je správně připoutané (popruhy těsně přiléhají k tělu, jen plochou dlaň lze protáhnout), že neproklouzne pod pásy a že pásy nevedou přes krk. Vyvarujte se silného navrstvení oblečení.

Nikdy nevozte dítě bez správné sedačky, i když jedete na krátkou vzdálenost. Připoutáte malé dítě (menší 150 cm) standardním bezpečnostním pásem – pás jde přes krk – dítě se při nárazu uškrtí.

Dávejte sami dobrý příklad tím, že používáte bezpečnostní pás.

Držíte-li dítě v náruči v autě – při nárazu ho nikdy neudržíte (i při nízké rychlosti 50 km/h a při hmotnosti dítěte 10 kg by maminka musela být schopna udržet 300 kg), naopak ho rozmačkáte tíhou svého těla.

 

Pomohl vám tento článek? Je něco, co jste nevěděli? Těším se na vaše reakce jako vždy na FB. ;-)

Informace o autorovi

Tereza
Tereza
Autor s 541 příspěvky
Více informací o Tereza

Snažím se v životě nemalovat si černé scénáře. Proto mám ráda citát A. Lincolna: „Většina lidí je tak šťastná, jak šťastná se rozhodla být.“

Další příspěvky

Zanechte komentář

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)