A81X1528

STOP komárům! Jak vybrat správný repelent pro děti

Období, kdy jsem poďobaná od komárů a jiného hmyzu, od hlavy a k patě, nenávidím. I když léto mám jinak moc ráda. Nechápu, co na mě mají, ale pijou mi dost krev! :wacko: Repelenty přesto na sebe moc nepoužívám. Vadí mi ta lepivá vrstva a nejsem pak ve své kůži. ;-) Takže spíš jen na dovolené nebo někde vyloženě u vody, kde bych se mohla stát jejich snadnou obětí.

Olího ale chráním, jak můžu, neboť vím, co ty potvory dokážou. Repelent jsem na něj ale začala používat teprve nedávno, i když a teď to nechci zakřiknout, komáři se mu zatím vyhýbají. Takže to tady zaťukávám! Nechci ale nic riskovat, proto jsem hledala repelent, který bude k dětem šetrný a bezpečný. Vybrala jsem Predator Junior, který odpuzuje komáry, klíšťata a jiný kousavý hmyz. Bylo mi sympatické, že obsahuje látku IR 3535, která je považována za prakticky netoxickou, že neobsahuje alkohol a že má UV filtr. A syn ho snáší dobře. Dneska už existuje takové množství repelentů pro děti, že je z čeho vybírat, ale vyplatí se nejdřív si o nich něco zjistit, než se pro nějaký rozhodnete. Aspoň mně se snažili v lékárně i drogerii poradit tak, že mi chtěli přečíst návod. :wacko: Tak jsem se pídila sama.

Říkala jsem si, že pokud se repelent pro vaše děti teprve chystáte koupit a já mám ty informace ještě v hlavě, že vám to sem sepíšu a možná vám tím ušetřím trochu času.  :rose:

Nejčastější účinné látky obsažené v repelentech:

DEET (diethyltoluamid) – asi nejrozšířenější látka obsažená v repelentech. Koncentrace látky v repelentu určuje délku působení (tady zhruba 2 až 5 hodin), ne však vyšší účinnost. Děti by měly používat přípravky s max 30% DEET.

ICARIDIN –  repelenty s touto látkou jsou skoro stejně efektivní jako s DEET. Jsou dobře snášeny, co se týká nějakých alergických reakcí. Účinek je většinou 3 až 8 hodin. Zase záleží na koncentraci látek.

IR 3535 – jak už jsem zmínila v článku, je považována za velmi bezpečnou látku, prakticky netoxickou, která je vhodná jak pro děti, tak pro těhotné i kojící ženy. A má srovnatelné účinky s DEET.

PERMETRIN – repelenty s touto látkou by neměly přijít na kůži dětí ani dospělých. Na oblečení vydrží několik dní a jsou proto vhodné, až spíš vyrazíte někam stanovat. Na stany nebo spacáky jsou totiž ideální.  ;-)

Na přírodní bázi – většinou se jedná o látky, které jsou silně aromatické, například eukalyptový olej, citronelový olej, tea tree olej, mentol, apod. Jejich účinek ale není tak dlouhý, jako u chemických repelentů. Já jsem původně chtěla taky nějaký přírodní, ale nakonec jsem zvolila jakousi zlatou střední cestu.

Co je ještě dobré vědět:

  • u dětí do 2 měsíců by se repelenty neměly používat vůbec
  • je důležité používat pro děti repelent vhodný k jejich věku
  • nedoporučuje se stříkat repelent dětem do obličeje, ale nanést malé množství na ruce a těmi ho teprve dítěti rozetřít na tvář
  • nepoužívejte víckrát než je uvedeno v návodu

Určitě by se našla spousta dalších věcí, které by bylo dobré vědět. Ale mně tenhle základ dost pomohl, abych měla přehled a podle toho se rozhodla. :heart:

38128650_1129320130578775_2009178343789821952_n

 

 

 

 

Informace o autorovi

Mirka
Mirka
Autor s 402 příspěvky
Více informací o Mirka

John Lennon: "Láska je odpověď." Mirka: "A produktem lásky je nový život...se spoustou otázek."

Další příspěvky

Zanechte komentář

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)