dudu

Ideální dudlík pro miminko: Co jste možná nevěděli

Moje přípravy na příchod našeho benjaminka finišují. Takže sepisuju a dokupuju, co mi vlastně schází. Když jsem objednávala přebalovací tašku (psala jsem o ní v článku Přebalovací taška na miminko: Zbytečnost nebo nezbytnost?), tak mi tam padly nějaké dudliky do oka a došlo mi, že vlastně žádné pro něj ještě nemám. Sáhla jsem znovu klasicky po těch od Aventu. Měla je i Emi a já s nimi byla spokojená.

Jen jsem si vzpomněla na to, co mě tehdy překvapilo. Když jsem jí pak dala jinou značku dudlíku a ten silikon, co se strká dětem do pusinky, byl v jiném tvaru, odmítala jej mít v puse. Říkala jsem si, že tedy zůstanu u těch, které se nám osvědčily.

Ono vlastně téma dudlík se nezdá, ale je to docela na dlouho. Už jsem viděla i diskuze, kde se maminky lynčovaly za to, že se dudlík dávat vůbec nemá, že pak dítě nechce pít a odmítá prso. Jako dobře – já toho s Emi moc nenakojila, protože jsem neměla mléko a pak to vyřešila navíc moje cesta na kapačky kvůli silné alergii, léky na víkend, se kterými jsem kojení musela stopnout atd atd..ale co se týče kojení jako takového, tak ho Emilka nikdy neodmítala, a to si dudlík zamilovala hned! Takže mi to z vlastní zkušenosti přijde jako blbost. Ale chápu, že může mít někdo opačný názor. Každé dítě je jiné, to asi víme všechny.

Je tady ale pár věcí, kterých bychom se asi měli jako rodiče držet:

1.) Dospělý by neměl dudlík olizovat, protože má jiné bakterie v ústech než miminko a ty můžou kromě nákazy virózou také dítěti způsobit zubní kaz.

2.) Neměly by se používat dudlíky pro jinou věkovou kategorii – může to nepříznivě ovlivnit tvar chrupu

3.) Dítě by mělo mít dudlík jen do určitého věku – jinak si kazí zuby a dudlík může ovlivnit tvar chrupu a způsobit vadu výslovnosti, pokud je dítě zvyklé mít dudlík nepřetržitě. Ve dvou letech už je to na hraně a ve třech letech už je to prý přes čáru.

V každém případě, ať už vaše děti mají dudlík jakkoliv dlouho, předpokládám, že každý rodič tak nějak pozná, kdy je ten správný čas se ho vzdát a vysvětlit dítku, že už jej nepotřebuje.  ;-) O tom, jaká naivka ohledně dudlíků jsem byla, jsem psala v článku: Dudlík: Kdy mu říct definitivní sbohem  ;-) S odstupem času jsem se tomu článku docela zasmála.. :scratch:  Taky jste si říkali podobné věty jako kdysi já, že v roce s dudlíkem skončí a realita byla úplně někde jinde? ;-)

Emi s ním skončila v necelém roce a půl a už tehdy mě neskutečně rozčilovalo, jak jsem od některých lidí poslouchala, proč ho nosí, proč ho pořád má, že už je na to velká! Prý v tom ale nejsem sama a většina maminek na toto téma slýchá kritiku. ;-)

 

 

Informace o autorovi

Tereza
Tereza
Autor s 542 příspěvky
Více informací o Tereza

Snažím se v životě nemalovat si černé scénáře. Proto mám ráda citát A. Lincolna: „Většina lidí je tak šťastná, jak šťastná se rozhodla být.“

Další příspěvky

2 Komentáře

 • Lucka Rajtolarová 25. červnaec 2018 07:56

  Dobrý den.
  Já musela dceru dokrmovat Sunarem z flašky, protože nepřibírala a prso taky neodmitala. Dudlik taky přijala hned a dlouho jí bylo jedno jaký typ a značka to je. Nakonec chtěla jen MAM.
  Za měsíc a půl jí budou dva a dudlik má jen na spaní, ale přemlouvám jí, aby ho zahodila. Zatím bez úspěchu :scratch: :-D:
  Ale do narozenin ho ztratí ;-)

  • Tereza
   Tereza 25. červnaec 2018 21:28

   ;-) Takhle to vysvětlovala kamarádka a její dcera pochopila. Když je ztracenej, tak je ztracenej :yes: :good:

Zanechte komentář

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)