vanocka

Verunčina vánočka

Každý rok, když ji upeču, říkám si, že je strašná škoda, že ji peču jen jednou do roka. Nakonec mě ale nikdy nenapadne péct ji třeba na jaře. Když už ale začíná zima, počítám dny, kdy se do ní konečně budu moct pustit. Je totiž dokonalá! Recept mi před několika lety dala maminka bývalého přítele, od té doby ji peču a nenašel se nikdo, komu by nechutnala  ;-)

CO BUDETE POTŘEBOVAT:

500g hladké mouky

120g cukru krystal

120g másla

3-4 žloutky

30g droždí

30g mandlí

30g rozinek

30g sušených meruněk

zarovnanou čajovou lžičku soli

1/4l mléka

citronovou kůru

 

JAK NA TO:

Lžíci cukru rozetřete s kvasnicemi, až se roztečou, přidejte 1-2 lžíce mouky a 2-3 lžíce vlažného mléka. Nechte cca deset minut než kvásek vzejde. Pak přidejte cukr, mouku, vlažné máslo, vlažné mléko, ve kterém jsme rozkvrdlali žloutky a rozpustili sůl. Pak přidejte nakrájené meruňky, rozinky, nasekané mandle.

Pořádně těsto zpracujte a nechte vykynout. Těsto zadělávám ráno, abych ho po několika hodinách propíchala a nechala kynout znovu. Celkově ho nechávám kynout 6-7 hodin. Pak těsto rozdělte na 9 kusů, rozšoulejte nudličky a upleťte. Podní část ze 4, prostřední ze 3 a horní ze 2. Aby se vám vánočka nerozjela, zpevněte ji špejlemi. ;-) Pečte na 180 cca hodinu a půl.

Letos jsem ještě nepekla, tak přikládám fotky z loňska  (jsou dost hrozné, ale snad mi prominete!!) :wacko:   :wacko: Až letos upeču, nafotím a vyměním ;-)

snimek-obrazovky-2016-12-11-v-22-14-54

vanocka

snimek-obrazovky-2016-12-11-v-22-10-15

Informace o autorovi

Tereza
Tereza
Autor s 542 příspěvky
Více informací o Tereza

Snažím se v životě nemalovat si černé scénáře. Proto mám ráda citát A. Lincolna: „Většina lidí je tak šťastná, jak šťastná se rozhodla být.“

Další příspěvky

Zanechte komentář

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)